reklamı kapat

POPÜLER

Otomerkezi ikinci el otomobil

10 araçtan 6’sı krediyle alınıyor; ikinci el otomobil pazarıyla ilgili ilgi çekici veriler

İkinci el otomobil pazarındaki kurumsal markalardan birisi olan Otomerkezi, 5 yıl boyunca elde edilen verilerden ilgi çekici detaylar paylaştı.

2020 yılını geride bırakmamızla birlikte, otomobil sektörüyle alakalı farklı kaynaklardan veriler gelmeye devam ediyor. Üreticilerin kademeli olarak satış ve teslimat adetlerini içeren kapsamlı raporlarının yanında, ikinci el otomobil pazarıyla ilgili de sektörün önemli kaynaklarından veriler geliyor. Pazarın kurumsal temsilcilerinden olan Otomerkezi de, geçtiğimiz süreçte yayınladığı tablolara bir yenisini ekledi. İçerisinde 5 yılın sonunda süzgeçten geçirilerek elde edilen verilerin de yer aldığı bu son raporda, kullanıcıların en çok hangi ayda araç değiştirdiği gibi ilgi çekici detaylar da yer alıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Otomerkezi CEO’su Ali Karakaş; “2021 beklentileri 2 milyon adet”

2021’de bayi sayısını 40’a ulaştırmayı hedefleyen markanın CEO’su Muhammed Ali Karakaş, geçtiğimiz yıl her sıfır kilometre araca yaklaşık 11 ikinci el otobilin denk geldiğine, 2019 yılına göre sıfır araç pazarının yüzde 61,3 büyümesine karşılık ikinci el araç pazarının 2020 yılında yüzde 4,6 büyüme ile 8.2 milyona ulaştığına dikkat çekti. Yine ikinci el online araç pazarının yüzde 16 büyüyerek 2 milyonu aştığına, fakat ilanların önemli bölümünün satışa dönmediğine değinen Karakaş, son 5 yılda tüketicilerin en çok Mayıs ayında araç değiştirdiğini de dile getirdi.

Markanın başındaki isim “Fiyatlardaki manipülasyonlar, bilgi kirliliği, stokçular ve komisyoncular sebebiyle ortaya çıkan problemleri çözmek adına, sektörün kurumsallaşması ve yeniden yapılanması için 2021 yılında kurumsal ikinci el markaları olarak tek çatı altında toplanıp birlik halinde hareket edeceğiz. Bu yıl ikinci el online araç pazarının yine 2 milyon adede, toplam pazarın 9 milyona ulaşacağını öngörüyoruz.” ifadeleriyle beklentilerini de sıraladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Karakaş “Son 5 yılda toplamda sattığımız 10 bin araçla önemli bir veri havuzu elde ettik. Tüketici alışkanlıklarına baktığımızda, vatandaşımızın en çok Mayıs ayında aracını değiştirdiğini gözlemledik. Yine istatistiklerimize baktığımızda, satılan her 10 araçtan 6’sının krediyle satın alındığını görüyoruz. 2020’de her sıfır kilometre otomobile yaklaşık 11 adet ikinci el otomobilin denk gelirken, 2019 yılına göre sıfır araç pazarının yüzde 61,3 büyümesine karşılık ikinci el araç pazarı, 2020 yılında yüzde 4,6 büyüme ile 8,2 milyon adete ulaştı. Aynı şekilde ikinci el online araç pazarı 2 milyonu aşarak yüzde 16 büyüse de ilanların büyük bölümü satışa dönmedi. Satılan araçların yüzde 50’sinden fazlası 10 yaş ve üzeri araçlar olurken en büyük talebi sıfırdaki stok sıkıntıları sebebiyle 0-1 yaş arasındaki otomobiller gördü. 2021’de toplam ikinci el araç pazarının 9 milyon adete, ikinci el online araç pazarının da 2 milyon adete ulaşmasını öngörüyoruz. Fakat döviz kuru seviyesi, faiz oranları ve pandeminin seyri büyük önem arz etmekte.” ifadelerine yer verdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2025 yılında pazarın yüzde 25’i kurumsal markalar tarafından yönetilecek

Sektördeki alışkanlıkların artık değişmesi gerektiğini söyleyen Karakaş “Geride bıraktığımız yılda ikinci el araçlara olan ilgi, problemleri de beraberinde getirdi. Toplu halde fiyat yükselten gruplar, sahte ilanlar, sıfır kilometre araç stokçuları ya da son birkaç haftadır olduğu gibi fiyatların aşırı düşeceği algısı yaratarak toplumu beklentiye sokanlar, sektörün gelişmesinde büyük bir engel teşkil ediyor. İkinci elde bilgi kirliliği çok yüksek, kurumsallaşma çok düşük. 2020 yılında satışı yapılan 8,2 milyon aracın 3 milyonu kayıt dışı şekilde, sektör dışındaki yetkisiz kişiler tarafından gerçekleştirildi. Satılan her 100 araçtan sadece 5’i kurumsal anlayışla satılıyor. Acil kurumsallaşma ihtiyacı nedeniyle 2025 yılında pazarın yüzde 25’inin kurumsal markalar tarafından yönetileceğini öngörüyoruz. Yaşanan tüm problemleri çözmek adına, sektörün belirli standartlara kavuşarak kurumsallaşması ve yeniden yapılanması için kurumsal ikinci el markaları olarak tek çatı altında toplanıp birlik halinde hareket edeceğiz.” şeklinde konuştu.