reklamı kapat

POPÜLER

ikinci el otomobil

“Fiyatlar tekrar yükselecek”; ikinci el otomobil pazarıyla ilgili dikkat çeken araştırma

Sektörün önemli temsilcilerinden birisi olan Otomerkezi, ikinci el otombil pazarının geleceğiyle ilgili dikkat çeken bir rapor yayınlandı.

İkinci el otomobil pazarı, sıfır kilometre araçlardaki artışa paralel olarak günümüz itibarıyla tarihi bir fiyat seviyesi yaşıyor. Kullanıcılar için içinden çıkması zor bir hal alan bu süreçle ilgili beklentiler ise fiyatların düşüşe geçmesi yönündeydi. Bazı modellerde yer yer rastlanan düşüş parametreleri bu beklentilerdeki umudu artırırken, sektörün önemli temsilcilerinden Otomerkezi dikkat çeken bir rapor yayınlandı. CEO Muhammed Ali Karakaş’ın değindiği bu raporda, ikinci el pazarındaki satışların durma noktasına geldiğine ve aşılanmanın fiyatları tekrar yükselteceğine değiniliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İkinci el otomobil pazarından beklenti raporu

Yapılan açıklamanın tam metni şu şekilde;

-Hali hazırda son 3 haftada ikinci el araç pazarında satışlar durma noktasına gelmiştir. Pandeminin etkisiyle kısıtlamaların artışı ve faizlerin yükselişi sebebiyle 15 Kasım itibariyle oto alım-satımı yapan kurumların satışlarında yüzde 90’a varan düşüşler söz konusu. Salgın ve getirilen kısıtlamalar sebebiyle vatandaş üzerinde ciddi bir tedirginlik var. Piyasanın regülasyonu ve belirsizlikten kaynaklı olarak tüketici araç alım kararından vazgeçmiş ya da ertelemiştir.

-50 kişilik saha araştırma ekibimiz, özellikle 5 ile 20 arasında araç stokuna sahip olan küçük işletmelerin, satışların durması sebebiyle kepenk indirdiğini ve işlerini evden takip ettikleri bilgisini aktardı.

-Kısıtlamaların ne zaman biteceği ve aşılanmanın ne zaman tüketici nezdinde başlayacağına dair belirsizlikler oto alım satımı yapan küçük büyük tüm ticarethaneleri olumsuz yönde etkiliyor. Hali hazırda bu işletmelerin kira, personel gibi giderleri aynı şekilde devam ediyor. Panik satışlar sebebiyle fiyatlar da ani olarak yüzde 7-8 oranında aşağı çekildiği için, ikinci el oto sektöründe ciddi bir maddi kayıp ile karşı karşıyayız.

-Bekleyen ve ertelenen ikinci el araç talebinin, aşılanma ve vakaların düşüşüyle birlikte tekrar ani bir şekilde yükseleceğini öngörüyoruz. Fakat bu ani talep artışı, geçtiğimiz yaz başında yaşadığımız radikal fiyat artışlarının tekrar edilmesine sebep olacaktır.

-Sıfır kilometre araçlardaki stok sıkıntısı, pandeminin seyri ve fiyatlarda potansiyel bir yükseliş beklendiğinden, aklı selim tüketicinin aracını yenilemesi ya da yeni bir araç alması için Aralık ayının en doğru zaman olduğunu önemle ifade etmek isteriz. 2020 yılında otomobil satışlarının 6,5 milyonla, otomobil+HTA ile birlikte yaklaşık 8 milyonla kapatacağını öngörüyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlginizi çekebilir

Tüm merak edilenleriyle 2020 Volkswagen Golf