reklamı kapat

POPÜLER

Zorunlu trafik sigortası

İkinci el otomobil alırken mağdur etmeyen devrimsel uygulama

Özellikle ikinci el otomobillerde yapılan “kilometre düşürme“gibi dolandırıcılıkları önlemek için PTT’nin çıkardığı uygulamadan haberiniz var mı?

Türkiye’de sıfır araçların fiyatlarının yıldan yıla artması ile beraber, ikinci el piyasasında hareketlilik yaşanıyor. Sıfır otomobillere bütçesi yetişmeyen vatandaşların çoğu ikinci el otomobilleri tercih etmeye başladı. Ancak bu durum yaşanan dolandırıcılık vakalarında da artışa sebep oldu. İkinci el otomobil alım/satımı sırasında yapılan en büyük dolandırıcılıklardan biri “kilometre düşürme”. Çok yüksek kilometreli araçları, kullanılması yasak olan elektronik cihazlar yardımı ile düşük kilometlerelere çeken satıcılar, araçları değerinin çok daha üzerinde satıyor. Çoğu zaman bu durumdan alıcıların uzun bir süre haberi olmuyor. İşte tamda bu konu için PTT’nin geliştirdiği bir uygulama sayesinde, vatandaşlar otomobillere ait hasar kaydı ve kilometre bilgisi sorgulamaları yapabiliyor. Kullanılmış otomobil alırken güven veren bu uygulamadan şu ana kadar 1.5 milyon kişi yararlanmış.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İkinci el satışlarına pozitif etki sağladı

Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü ve PTT’nin iş birliği sayesinde ortaya çıkan bu uygulama sürücüler tarafından kabul gördü. 16 Kasım 2017’de imzalanan anlaşma ile “bilgi paylaşımlarının düzenlenmesine dair esaslar” başlığının üzerinde duruyor. İOS ve Adroid cihazlarda kullanabilen uygulama, sorgulanacak araç için şasi numarası ve plaka istiyor. Sorgulama bedeli olarak ise 6 lira talep eden uygulama aracın geçmiş kayıtlarına bakarak size doğru bir bilgi sunuyor. Uygulamanın sürücülerin güvenini arttırarak satışlara da olumlu olarak yansıdığı düşünülüyor. Sorgulama yapmak için ilgili adrese buradan ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Kapı kolu olmayan Tesla Roadster’ın kapıları nasıl açılıyor?