reklamı kapat

POPÜLER

Otomotivde yeni tip dolandırıcılık; kilometre yerine mil

İkinci el otomobil satışları sırasında, alıcıları aldatmaya yönelik yapılan dolandırıcılık çeşitlerine bir yenisi daha eklendi. Detaylar haberimizde.

Otomotiv sektörü yavaş yavaş toparlanma eğilimine girdi. Fabrikaların üretime tekrar başlaması ile birlikte sıfır otomobil bulunamama sıkıntısı da ortadan kalkmaya başladı. Bu durum ikinci el otomobil piyasası üzerindeki baskıyı azaltsa da hala ciddi bir talep söz konusu. Hal böyle olunca dolandırıcılar da her geçen gün farklı bir yöntem ile karşımıza çıkıyor. Bu kez araç alım ve satımında birim kandırmacası gündeme geldi. Kilometre yerine araçları mil olarak ayarlayan araç sahipleri, alıcıların gözünü boyamaya çalışıyor. Uzmanlar bu dolandırıcılık türüne karşı herkesi uyarıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dolandırıcılık yöntemlerine bir yenisi eklendi

Oto ekspertizi Cihan Acar,  “Maalesef biz de birkaç defa bu durumlara şahitlik ettik. Aracının kilometre göstergesinde 400.000 yazan bir araçta bile çevirdiklerini de 230.000 gibi bir rakama tekabül ediyor. Tabi insanlar eğilip de bakmıyor, gösterge panelindeki o 237 bin küsur gibi bir rakama dikkat ediyor, yanındaki ‘ml’ yani mil kısmına dikkat etmiyor. Bu şekilde yapılmış çok ticaret oldu ama şimdi biz bunlara dikkat etmek zorundayız.

Çünkü verdiğimiz raporda kilometre bilgisini istiyor, kilometre bilgisi yazılmayan raporlarda, TSE neden kilometre bilgisinin yazılmadığı soruyor, yazılmadığının bir açıklaması yoksa kabul edilmiyor, yani orada onu yazması gerekiyor. Araba alıyorsunuz, kilometre tür kaydına göre düşürülmüş gibi bir sorgulama yapıyorsunuz. Baktığınızda yok ama km yazmasına dikkat etmeleri gerekiyor bazı insanlar mil yazabiliyor, etik değil. Bilmeden alan insan çok oldu, almamasını öneriyoruz”  ifadelerine yer verdi.

İlginizi çekebilir

FIAT Argo Trekking