reklamı kapat

POPÜLER

VinFast President

Fiyatlar 200 bin dolara yakın; Vietnam’ın lüks SUV’u VinFast President satışa sunuldu

Piyasaya çıkışının üzerinden geçen 2 yılın ardından adından markasının ilk ciddi hamlesi VinFast President, iddialı özelliklerle geliyor.

VinFast adını ilk olarak 2018 yılında duyduk. Vietnam’ın TOGG örneğinde olduğu gibi devlet desteğiyle hayata geçirdiği ilk otomobil girişimi konumunda olan marka, elektrik gücünü de merkeze alarak pazarda yer kapma iddiasına sahipti. Yine TOGG’da olduğu gibi tasarım sürecinde İtalyan tasarım şirketi Pininfarina ortaklığıyla hayata geçirilecek olan modellerin dış basında ilgi çektiğine de şahit olduk. Önümüzdeki yıl itibarıyla küresel pazarda adını duyurma planları yapan markanın geçtiğimiz ayki hamlesiyse, “ilk” olduğu hamlenin de ötesine geçmeyi başardı. Toplamda sadece 500 adet üretileceği açıklanan VinFast President, girişimin ultra lükst dinamiklerle nasıl bir ürün ortaya koyabileceğinin kanıtı olarak da değerlendirilebilir. Araç, dinamikleri kadar 197.720 doları bulan fiyatlarıyla da akılda kalıcı olacak gibi görünüyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

VinFast President teknik özellikleriyle de dikkat çekiyor

Kısa süre önce netleşen fiyat detaylarında markanın ilgi çekici bir strateji yürüttüğünü görüyoruz. Alınan karar gereği President’in ilk 100 örneği genel fiyatın yaklaşık 34 bin dolar altına olacak şekilde 163.335 dolara satışa sunuluyor. Bu da ilk örneklerin satın alınması için kullanıcıları teşvik edebilecek bir hamle. Önceki nesil BMW X5 platformu üzerine geliştirilen modelin kaputunun altında General Motors merkezli bir motor yer alıyor. 6,2 litre hacmindeki V8 mimarisine sahip bu motor 420 beygir güç ve 624 Nm tork ürettiğini görüyoruz. 8 kademeli otomatik şanzıman ve dört tekerlekten çekişli altyapı ile kombin edilen bu motor, President’i 0’dan 100’e 6,8 saniyede taşıyabiliyor. Aracın resmileşen maksimum hız limitiyse 300 km/s olarak karşımıza çıkıyor. Cenevre Otomobil Fuarı 2019’daki gösteriminin ardından yollar için hazır olan model, önümüzdeki yıllarda gelecek elektrikli versiyonlar için de referans niteliğinde olacak.

İlgili video