reklamı kapat

POPÜLER

Vinfast

Pininfarina ile ortaklığa giden VinFast, Vietnam’ın ilk otomobillerini hayata geçiriyor

Geçtiğimiz yıl bir rüya ile başlayan kuruluş sürecinin ardından, VinFast’in hızlanan adımlarının meyvesini bu yıl görebiliriz.

Vietnam merkezli Vingroup JCS tarafından geçtiğimiz yıl kurulduğu duyurulan dünyanın en yeni otomobil markası VinFast, adımlarını hızlı şekilde atmak konusunda bir hayli kararlı. Bir tanesi SUV diğeri ise sedan olmak üzere iki sene içerisinde iki tane otomobil üretme parolasıyla yola koyulan marka, araçların tasarımı konusunda Ferrari ve Alfa Romeo başta olmak üzere pek çok efsane araçta imzası bulunan Pininfarina ile anlaştı. Araçların tasarımlarının belirlenmesi adına örneğini pek fazla görmediğimiz bir yöntem kullanan VinFast yöneticileri, süreç içerisinde Pininfarina’dan 20 farklı tasarım projesi istedi ve bunları kullanıcıların beğenisine sundu. 62.000 kişinin kullandığı oy sonucunda şu anda karşımızda duran iki örneğin seçildiğini duyuran şirket için artık geriye tek bir adım kaldı: Üretim

Devasa yatırım karşılığını verecek mi?

Üretim süreciyle ilgili BMW ile temasa geçerek fikri mülkiyet hakkı alındığını duyuran VinFast, güvenlik ve kullanıcı deneyimi açısından iddialı iki otomobil ortaya koymak istiyor. Bunun için Ar-Ge sürecine 3,5 milyar dolar gibi ciddi bir yatırım yapan şirketin planları eğer yolunda giderse, üretime hazır ilk VinFast modelini önümüzdeki yıl karşımızda göreceğiz. Konsept projelerin sergilenmesiyle ilgili işaret edilen yer ise ekim ayında kapılarını açacak olan Paris Otomobil Fuarı. Uzun vadeli planları içerisinde 2025’e kadar toplamda 500.000 araç üretmek isteyen marka, şu anda ilk detaylarına bakmakta olduğumuz ilk araçlarıyla adından söz ettirmeyi başaracak gibi gözüküyor.