reklamı kapat

POPÜLER

VinFast

Togg’a referans olabilir; Vietnamlı VinFast Avrupa’da satışa sunacağı ilk iki modelinin fiyatını duyurdu

Tamamen elektrikli VF8 ve VF9 modelleriyle Avrupa’ya giriş yapacak olan VinFast, araçlar için batarya kiralama hizmetini de getiriyor.

Hazırlıkları devam eden yerli otomobil girişimi Togg ile birlikte, Vietnamlı VinFast’in de uzun süredir gündemde olduğunu biliyoruz. Togg’da olduğu gibi otomobillerinin tasarımları Pininfarina tarafından gerçekleştirilen üreticinin 2018 yılında başlayan macerasında yeni bir dönem başlıyor. Ülkenin ilk otomobil markası konumunda olan oluşumun yerel pazar sonrası Amerika ve Avrupa pazarına açılma çalışmaları 2022 ile birlikte somut adımlara dökülüyor. CES 2022’de adete gövde gösterisi yaparak beş farklı segmentte model lanse eden VinFast, pazara sunacağı ilk modellerle ilgili bilgileri açığa kavuşturuyor. Markanın Amerika sonrasında Avrupa’da pazara sunacağı ilk modeller için fiyatlar da bugün itibarıyla resmiyet kazandı. Siparişe açılan tamamen elektrikli VF8 ve VF9 ile Avrupa’ya girecek olan markanın duyurduğu fiyatlar Togg SUV için de referans niteliği taşıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

VinFast VF8 ve V9 için öne çıkan rakamlar

Batarya kiralama hizmetiyle tercih edilebilecek olan her iki model için de en üst versiyonlar ön planda. Togg C SUV ile benzer niteliklerde olan VF8 için 43.350 euroluk başlangıç fiyatı açıklanırken, 7 koltuklu olarak gelen VF9 içinse bu değer 58.650 euro olarak karşımıza çıkıyor. Araçların batarya ile birlikte fiyatları ise sırasıyla 49.270 euro ve 67.240 euro şeklinde paylaşıldı. 150 euroluk ödeme ile açılan ön rezervasyonlar sonucunda aracı satın almaya karar veren kullanıcılara indirimin yapılacak olması da dikkat çekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

VinFast’in resmi sitesi üzerinden verilen detaylara baktığımızda VF8’in rakamsal verilerinin Togg’un C SUV modeline yakın olduğunu görüyoruz. Çift elektrik motoruyla 402 beygir güç ve 640 Nm tork değerlerine sahip olan model bu kombinasyonla 0’dan 100’e 5,5 saniyede erişebiliyor. Menzil tarafında ise 504 kilometrelik bir değer karşımıza çıkmakta. Togg tarafında ise 500 kilometrelik menzil değeri ve çift elektrik motorlu versiyonda 400 beygirlik güç ve 4,8 saniyelik değerler güncelliğini koruyor. Her iki araç için de en üst versiyon verisi olarak değerlendirebileceğimiz bu araçların daha düşük değerler sunan ve fiyat olarak daha erişilebilir kombinasyonlarının da sunulması planlanıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

VinFast’in 7 kişilik SUV modeli VF9’da ise en büyük fark menzil tarafında karşımıza çıkıyor. Daha yüksek kapasiteli bir bataryanın konumlandırıldığı model bu sayede tek şarj ile yaklaşık 550 kilometreye varan mesafeyi kat edebiliyor. Aynı motor kombinasyonuyla gelen VF9’un 0-100 değeri ise 6,5 saniye dolaylarında veriliyor. VinFast, tamamı Pininfarina tarafından tasarlanan VF5, VF6, VF7, VF8 ve VF9 modelleriyle iddialı bir ürün gamıyla kademeli olarak adından söz ettirecek gibi görünüyor.

İlgili video