reklamı kapat

POPÜLER

Vinfast VF

TOGG ile gündeme gelmişti; Vietnamlı Vinfast ilk elektrikli modellerini tanıttı

Yeni bir oluşum olmasına rağmen attığı önemli adımlarla adından söz ettirmeyi başaran Vinfast, ilk elektrikli modelleriyle geniş bir pazara açılıyor.

Vietnam, tıpkı Türkiye’nin de olduğu gibi son birkaç yıllık sürecini kendi otomobilini üretme heyecanıyla geçiriyor. Vinfast markası üzerinden şekillenen bu sürecin ilk somut sonuçları 2018 yılında verilmişti. Yerli otomobil projesi TOGG’un da tercih ettiği tasarım şirketi Pininfarina ile gerçekleştirilen ortaklığın ardından marka karşımıza bir adet sedan ve bir adet SUV modelini çıkartmıştı. TOGG’un tasarım dinamikleri gereği bu araçlara büyük benzerlik göstermesiyle Türkiye’nin de uzun süre gündemini meşgul eden Vinfast, içten yanmalı motorlar üzerinden başlattığı otomobil adımını artık elektriğe de taşıyor. Marka için Amerika ve Avrupa’ya da açılma anahtarı taşıyan VF31, VF32 ve VF33’ün resmi detayları bugün itibarıyla karşımızda duruyor.

Vinfast, VF serisiyle iddialı bir atılım yapmak istiyor

Marka, içten yanmalı motorlu araçları tamamen bir kenara bırakarak karşımıza yepyeni bir altyapıya sahip modellerle çıkıyor. Ailenin giriş seviyesinde yer alan VF31 modeline baktığımızda kompakt crossover sınıfında seyredeceğini görüyoruz. 116 beygir güç ve 190 Nm tork üreten tek elektrik motoru ve 42 kW’lık batarya paketini barındıracak olan modelin 300 kilometre dolaylarında menzil sunması planlanıyor. Markanın en güvendiği isimlerin başında ise VF32 geliyor. Tesla Model Y ve Volkswagen ID.4 gibi modellere rakip olarak gösterilen otomobilin 90 kWh gibi 500 kilometreyi görebilecek menzil değerli bir yapıya sahip olması bekleniyor. 400 beygirlik güç değeri de yine masada görünenler arasında.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

VF33 ise Amerika pazarındaki büyük SUV trendinden pay kapmaya çalışacak. İki adet elektrik motoru ve 106 kWh batarya paketiyle kombin edilecek olan modelin 550 kilometreyi bulan menzil değeri kesinlik kazanmış durumda. Bu araç ailenin en lüks modeli de olacak. Kokpit bölümünde 15,4 inçlik dev bir ekran, panoramik cam tavan, LED matrix ışıklandırma grubu ve üçüncü seviye otonom sürüş teknolojisine kapıları aralayan elektronik asistan desteklerinin hepsi amiral gemisinde olacak. Marka tarafı Kasım 2021 itibarıyla sipariş sürecini açmaya hazırlanıyor. Amerika, Kanada ve Avrupa için kabul edilecek ön siparişlerin ardından ilk teslimatların 2022’nin bahar döneminde yapılması bekleniyor. Almanya ve Amerika’da AR-GE ofisleri açan Vinfast’in, pazarlardaki dinamikleri iyi okuyup önemli bir stratejiyle karşımıza çıkmaya hazırlandığını da not etmekte fayda var.

İlgili video