reklamı kapat

POPÜLER

Vinfast elektrikli otomobil

Tasarım şirketi yerli otomobil ile aynı; Vietnam’ın ilk elektrikli otomobili için geri sayım

Tasarım sürecinde yerli otomobil örneğinde olduğu gibi Pininfarina’dan destek alınarak geliştirilen Vinfast elektrikli otomobil modeli için beklentiler yüksek.

Vietnam’ın ilk otomobil üreticisi VinFast, yerli otomobilin tanıtım sürecinde çokça Türkiye gündeminde kendisine yer buldu. TOGG’da olduğu gibi modellerinin tasarım geliştirilme sürecinde Pininfarina’nın yer aldığı marka, 2018 itibarıyla biri sedan diğeri SUV modeli olmak üzere iki araçla tüm dünyanın karşısına çıkmıştı. Arada geçen iki yıllık sürecin ardından gele tepkilerden oldukça memun olan VinFast yönetimi gelecek yıl ilk elektrikli otomobil modelini üretmeye başlayacağını ve ABD pazarını hedefleyeceklerini açıkladı. Şirket ilk elektrikli modelini Kasım 2020’de Los Angeles Otomobil Fuarı’nda görmeyi hedefliyor.

Elektrikli otomobil için menzil ve güç iddiaları yüksek

Ülkeniz en büyük şirketler grubu konumunda olan Vingroup JSC tarafından yönetilen VinFast, halihazırda elektrikli modeli için test çalışmalarına devam ediyor. Araçta LG Chem tarafından üretilen pil hücrelerini kullanacağını açıklayan marka, tasarım konusuda yine İtalyan Pininfarina’dan destek alacak. İsmi konusunda henüz herhangi bir bilginin var olmadığı aracın tam pil şarjı ile 500 km’ye kadar menzil kat edeceği söyleniyor. Vietnam’ın yerel kaynaklarından birisi olan AutoDaily‘e göre, aracın en güçlü versiyonu 406 PS güce ve dört tekerlekten çekişli altyapıya sahip olacak. Yine yerel kaynaklardan gelen bilgilere baktığımızda şirketin bu yılın ilk çeyreğinde kendi iç pazarına 5.124 araç teslim ettiğini görüyoruz. Devlet medyasına göre bu sonuç, Mitsubishi, Mazda ve Ford gibi markaların önünde beşinci sırada.

İlgili video

Mach E tanıtımı