reklamı kapat

POPÜLER

Huawei Stelato S9

Huawei otomobil odaklı “Qiankun” markasını oluşturdu

Çin merkezli en büyük teknoloji firmalarından Huawei, bugün öğrendiğimiz kadarıyla otomobil odaklı “Qiankun” markasını oluşturdu.

Huawei otomobil tarafına uzun yıllardır çok önem veriyor. Birçok üreticiye yazılım desteği sağlayan ve Çin’deki bazı mağazalarında otomobil satışı yapan firma, bu sefer Qiankun markasıyla gündeme geldi. Spesifik olarak yazılım odaklı bu bölüm, yapılan açıklamaya göre akıllı sürüş sistemleri üzerinde çalışacak. Burada odak nokta elbette gelecek için çok önemli otonom yani sürücüsüz araç sistemleri olacak, şirket Çinli üreticilere ve fazlasına gelişmiş sürüş altyapıları satacak. Özellikle elektrikli araçların merkezde olacağı marka, milyonlarca aracı kendi kendine yol alır hale getirebilir ve Çin’deki alana yeni adım atan firmaların işini oldukça kolaylaştırabilir. Huawei bu aralar daha çok yeni amiral gemileriyle ses getiriyor. Şirket eğer kaçırdıysanız geçtiğimiz hafta Pura 70 serisini görücüye çıkardı. Pura 70 serisi eğer kaçırdıysanız spesifik olarak Pura 70, Pura 70 Pro, Pura 70 Pro+ ve Pura 70 Ultra modellerinden oluşuyor. Üst seviyede P Serisinin yerine artık Pura’yı kullanacak Huawei, yeni telefonlar ile beraber Kirin 9010 işlemcisini de tanıttı. Bu işlemci 2.30GHz hızında çalışan iki büyük çekirdek, 2.18GHz hızında çalışan altı orta seviye çekirdek ve 1.55GHz hızında çalışan dört küçük çekirdekten oluşuyor. Maleoon 910 GPU ile donatılan işlemci, bir iddiaya göre iki jenerasyon eski Snapdragon 8 Gen 1 ile benzer bir performans ortaya koyuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İşte bu konuda bir açıklama yapan ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo, ABD’nin elinde Huawei’den ya da genel olarak Çin’den çok daha gelişmiş işlemciler olduğunu söyledi: “Huawei’nin yeni 5G destekli işlemcisi, Amerika Birleşik Devletleri’nde sahip olduklarımızın çok gerisinde geride yer alıyor. Dünyadaki en sofistike yarı iletkenleri / işlemcileri / çipleri bizde. Çin’de yok.” Huawei biliyorsunuz ABD’nin ambargosu nedeniyle ABD’li Qualcomm’un yeni nesil 5G destekli mobil işlemcilerini uzun yıllardır telefonlarında kullanamıyor.

Huawei haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER