reklamı kapat

POPÜLER

Elektrikli Mercedes G580 with EQ technology tanıtıldı

Elektrikli “Mercedes G580 with EQ technology” yani uzun zamandır beklenen elektrikli G-Class resmi olarak tanıtıldı.

Elektrikli G-Class ya da garip karşılanan resmi adıyla Mercedes G580 with EQ technology, uzun testler ve gösterimler sonrasında karşımıza çıkarıldı. G-Class’ın ikonik tasarımını çizgisini elektriğin gücüyle birleştiren araç, teknik olarak bakarsak dört farklı elektrik motoru üzerine kuruluyor ve toplamda 580 beygir güç (Her bir motor 145 beygir gücünde) ile tam 1.165 Nm tork getiriyor. 0’dan 100 km/s hıza oldukça ağır olmasına rağmen 4,6 saniyede ulaşabilen araç, elektronik olarak 180 km/s hıza sınırlandırılmış durumda. Arazi odaklı bir model için elbette 180 km/s hızın bir sıkıntı çıkarması olası görünmüyor, her motorunu ayrı ayrı kontrol edebilen araç zorlu arazilerde çok rahat şekilde yol alabiliyor. Her bir motora iki vitesli şanzıman sistemleri yerleştiren Mercedes, modelin benzinli versiyonlardan daha derin sulara rahatlıkla girip çıkabildiğini açıklıyor. 116 kWh kapasitesinde bir batarya üzerine kurulan G580 with EQ technology için çok etkileyici olmayan 473 km’lik bir menzil verisi açıklanıyor. Şarj kablosuz arkadaki yedek lastik haznesinin içinde olan model, 200 kilowatt şarj desteğine sahip ve resmi veriye göre yüzde 10-80 arası uygun şartlar altında 32 dakikada tamamlanabiliyor. Aracın dışı gibi içi de G-Class’ın ikonik çizgisini devam ettiriyor, 152 bin dolarlık bir başlangıç fiyatı açıklanan model önümüzdeki dönem için Türkiye satış ihtimali de taşıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mercedes G580 with EQ technology için bundan önce bir video gelmiş, aşağıda izleyebileceğiniz İsveç’te çekilen videoda elektrikli G-Class direkt olarak şirket CEO’su Ola Källenius tarafından kontrol edilmişti. Düşük sıcaklıklara oldukça dayanıklı olduğu belirtilen arazi aracı ile paylaşılan dikkat çekici videoda, bir tank dönüşü / G dönüşü de yapılıyor. Bu mod aktif edildiği zaman araç motorlarını ayarlayarak olduğu yerde 360 derece dönebiliyor ve bu donmuş göl üzerinden oldukça kolay şekilde yerine getiriliyor. Araç bunu istenirse toprak ya da asfalt zeminde de yapabiliyor.

Bu arada Mercedes AMG geçtiğimiz hafta gündeme gelen bilgilere göre tam 1.000 beygirden daha güçlü bir elektrikli SUV geliştiriyor olabilir. Bahsi geçen bu elektrikli SUV üzerinde direkt olarak Mercedes AMG ekibi çalışıyor ve iddiaya göre özel bir seçenek olarak yeni AMG.EA platformu üzerine kuruluyor. En az 1.000 beygir güç sunacağı söylenen bu araç, eğer söylentiler doğruysa direkt olarak 2026 yılında pazara sunulabilir. Oldukça büyük / heybetli olduğu belirtilen modelin, bu yıl ya da önümüzdeki yıl içinde konsept formunda görücüye çıkarılması bekleniyor.

Mercedes G580 with EQ technology yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’den yeni PS5 oyun kumandası

İLGİLİ HABERLER