reklamı kapat

POPÜLER

Huawei bisiklet

Huawei mühendisinden kendi dengesini kurabilen bisiklet çalışması

Huawei bu sefer çok daha farklı bir konuyla gündemde yer alıyor. Bir Huawei mühendisi kendi dengesini kurabilen bisiklet üretti.

Zhihui Jun isimli bu Huawei mühendisi, geçirdiği bisiklet kazasından aldığı ilham ile yukarıda da dediğimiz gibi kendi dengesini kurabilen ve kendi başına insansız olarak yol alabilecek bir bisiklet geliştirdi.

Dengesini bir demir bariyerin üzerinden tek başına durabilecek kadar iyi düzeyde sağlayan bisiklet, bünyesinde bunun için özel bir motorlu sistem barındırıyor.

Tahmin edebileceğiniz üzere çok hassas sensörler ile donatılan bisiklet, aktarıldığı kadarıyla bir kamera ve LiDAR sensörüne de sahip. Lityum iyon pil paketiyle dengesini 2 ila 3 saat arasında koruyabilen ve yol alabilen model, prototip olmasına rağmen gerçekten iyi çalışıyor.

Bu bisikletin taşıdığı sistem güvenli sürüş için harika görünüyor. Özellikle bisiklet kullanmaya yeni başlayanlar böyle bir denge sistemi ile çok rahat edebilirler. Bu sistemin elbette gelecek için de bir gösterimi bulunuyor.

Kendi başına bu şekilde hareket edebilen bir bisiklet, örneğin iş yerinizi gittiğiniz zaman kendisini otomatik olarak park alanına park edebilir, istediğiniz zaman da kapının önüne yani yanınıza gelebilir.

Yukarıdaki videonun son kısımlarında görebileceğiniz prototip aşamasındaki bisiklet, dikkat çekmeyi fazlasıyla çekmeyi başardı. Şimdilik biraz kaba olan geleceğin ulaşım aracı, gerçekten satışa çıkarsa çok daha güzel görünecektir.

Huawei bisiklet

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei, ulaşım pazarına ciddi şekilde ilgi duyuyor

Huawei’nin kendi elektrikli otomobil modelini üretme gibi bir amacı henüz bulunmuyor. Ancak firma alana gelecek için büyük önem veriyor. Hatta Huawei’nin Çin merkezli bir özel arge şirketi kurduğu da biliniyor.

Bu direkt olarak Huawei’ye bağlı şirketin elektrikli otomobil tarafına yönelik araştırmalar yapacağı ve teknolojiler geliştireceği aktarılıyor. Daha önce yapılan bir resmi açıklamaya göre şirket, 2025 yılında bir otonom yani sürücüsüz otomobil sistemini yollara çıkarmak istiyor.

Firmanın bu sistem için kendi ürettiği bir aracı kullanıp kullanmayacağı henüz tam olarak bilinmiyor. Huawei, geliştirdiği otonom sürüş sistemini Çin merkezli diğer firmalara satabilir ve bu hiç sürpriz olmaz.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi telefonlarını böyle test ediyor