reklamı kapat

POPÜLER

MIT otonom elektrikli bisiklet

MIT’den “dönüşebilen” otonom elektrikli bisiklet [Video]

Elektrikli bisiklet dünyasına bu sefer MIT tarafından geliştirilen bir prototip otonom bisiklet modeli dahil oldu. İşte ilginç modelden detaylar;

Elektrikli bisiklet dünyası sürekli olarak yeni modeller ile büyüyor. Bu alanda çalışan kurumlardan birisi olduğu ortaya çıkan Massachusetts Institute of Technology (MIT) ise hazırladığı prototip modeliyle sürece oldukça farklı yaklaşıyor. Direkt olarak MIT Media Lab imzasını taşıyan model, ilk olarak otonom yani sürücüsüz gidebilmek imkanıyla dikkat çekiyor. Bisiklet paylaşım altyapısı odağında otonom tasarlanan model, elektrikli olduğu için kendi başına belirlenen noktalara gidebiliyor. Peki bu prototip bisiklet dengesini nasıl kuruyor? MIT burada üç tekerlekli bir gövde yapısı kullanıyor. Bisiklet yerleşik motorları sayesinde otonom modunda üç tekerlekli, normal sürüş modunda ise iki tekerlekli hale “dönüşüyor”. Yukarıdaki videoda da ya da aşağıdaki görselde görebileceğiniz üzere tek tuşla arka tekerlekler bir araya gelerek tek bir lastik halini alıyor. Bu da gerçekten çok akıllıca bir tasarım olarak değerlendiriliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Otonom elektrikli bisiklet çok dikkat çekiyor

Bu modelin otonom yapısı gelecekte ihtiyacınızın olduğu her noktaya çağırabileceğiniz anlamına geliyor. Elbette henüz son kullanıma çıkacak bir yapısı olmayan model, yine de geleceğin ulaşım sistemlerinden olabilir deniyor. Gelecekte adeta bir Uber / taksi çağırır gibi telefonlar üzerinden yanımıza bisiklet çağırabileceğiniz gibi görünüyor.