reklamı kapat

POPÜLER

Huawei HarmonyOS

Huawei HarmonyOS için sunulan toplam uygulama sayısı açıklandı

Huawei, kısa süre önce Huawei HarmonyOS için gerçek çıkışı yaptı. Peki HarmonyOS için kaç uygulama sunuluyor?

Huawei halen ABD ambargosu altında yer aldığı için geleceğini Android değil HarmonyOS işletim sistemi üzerine kuruyor.

İşte bu yeni işletim sistemi için çıkan ana sürüm, en son 1 hafta içerisinde 10 milyon aktif kullanıcıyı geride bırakmasıyla ses getirmişti.

Şimdi ise işletim sistemi için HMS Core özelinde 134 bin uygulama bulunduğu açıklandı. Hemen yüklenebilir 134 bin uygulama oldukça güzel görünüyor. Platforma uygulama geliştirmek için 4 milyon kişinin giriş yaptığı da verilen bilgiler arasında.

Huawei, kendi uygulama marketi App Gallery‘i büyütmek adına 2 yıldır sağlam bir çalışma yapıyor. Şu an Türkiye’de dahi hemen hemen tüm bankaların uygulamaları App Gallery içerisinde bulunuyor.

Peki ne ya da neler eksik? Ambargo sürdüğü için platformda Google servisleri / hizmetleri yer almıyor. Aynı zamanda popüler birçok sosyal medya uygulaması da HarmonyOS için sunulmuyor. ABD merkezli birçok servis için HarmonyOS özelinde alternatiflere bakmak gerekiyor.

Elbette App Store ile Play Store içerisinde çok daha fazla sayıda uygulama bulunuyor. Bu yıllardır açık olan marketler için oldukça doğal bir durum.

Ancak App Gallery’i de zamanla büyüyecek ve pazarda üçüncü bir seçenek olarak ses getirecek. Uygulama marketi konusunda sayıdan çok kalitenin önemli olduğunu da belirtelim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei HarmonyOS için firma kendisi şunları söylüyor

“Huawei Tüketici Elektroniği Grubu İcra Direktörü ve CEO’su Richard Yu, “Her şeyin birbirine bağlı ve akıllı olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Hiçbirimiz bu dünyadan kendimizi soyutlayamayız.

HarmonyOS’un piyasaya sürülmesi ve bu çığır açan işletim sistemi tarafından desteklenen bir dizi ürün, ileriye dönük bir yaklaşımla mümkün olan en iyi kullanıcı deneyimini sunmaya yönelik aralıksız çabalarımızın bir başka örneğidir” açıklamasında bulundu.”

“Hayatımızda her zamankinden daha fazla akıllı cihaz olsa da sağladıkları deneyim genellikle akıllı değil. Yığın sistemler, maalesef parçalanmış bir kullanıcı deneyimine yol açan ara bağlantı ve işlemleri karmaşıklaştırma eğiliminde.”

“HarmonyOS bu sorunu çözmek için tasarlandı. Akıllı cihazlar için yeni nesil bir işletim sistemi olan HarmonyOS, farklı türdeki cihazların bağlanması ve iş birliği yapması için ortak bir dil sağlayarak kullanıcılara daha rahat, sorunsuz ve güvenli bir deneyim sunuyor.

Sistem yazılımını ayrıştırıp esnek bir şekilde dağıtmak ve daha önce bağımsız olan cihazları uyumlu ve bütünsel bir Süper Cihazda birleştirmek için dağıtık teknolojiyi kullanıyor.

Kullanıcı, ihtiyaçlarına göre bileşen cihazlarının yeteneklerinden özgürce yararlanıyor. Servis Widget’ları aracılığıyla yeni bir tür bağlantı deneyimi sunuluyor.”

İlginizi Çekebilir

Karşınızda uçabilen güvenlik kamerası, evet uçabilen!