reklamı kapat

POPÜLER

Huawei destekli SUV Aito M9

Huawei destekli SUV modeli Aito M9, gövde sağlamlığıyla çok dikkat çekti [Video]

 - Güncelleme: 27 Aralık 2023 15:45

Çinli teknoloji devi Huawei tarafından desteklenen yeni SUV modeli Aito M9, sağlamlığıyla inanılmaz dikkat çekmiş durumda.

Huawei destekli SUV modeli “Aito M9”, EREV ve BEV versiyonlarıyla beraber Çin’de tanıtıldı ve büyük SUV’u yukarıda da dediğimiz özellikle gövde sağlamlığı öne çıkardı. Burada spesifik olarak hemen aşağıda izleyebileceğiniz video ses getiriyor, burada iki kamyonun arasında kalan Aito M9’un gövde sağlamlığını bozulma olmadan koruduğu görülüyor. İki araç arasındaki ciddi darbe sonrasında M9’un A, B ve C sütunları ezilmeden veya bükülmeden yerinde kalıyor, bu sayede aracın içerisindekiler tamamen korunmuş oluyor. Birçok aracın çok kötü sonuçlar vereceği bu testten Aito M9’un sağlam çıkmasının arkasında, büyük baskı makineleriyle yapılan az parçalı bütünsel gövde üretimi (Ayrı ayrı parçalar yerine tek olarak büyük gövde parçaları / bölümleri üretiliyor) yer alıyor. Tesla’nın da uzman olduğu bu üretim tekniği son yıllarda kullanımını artıyor, firmalar bu sayede daha az kaynak gerektiren daha sağlam araçlar üretebiliyor. Bu süreç seri üretimi ucuzlatmak ve hızlandırmak adına da büyük önem arz ediyor.

Bu arada Çinli diğer araçlar da söz konusu güvenlik olduğu zaman kesinlikle pişman etmiyor. Elektrik odağına sahip yeni modeller dahi EuroNCAP gibi zorlu testlerden rahatlıkla geçiyor, bazı araçlar 100 yıllık otomobil devlerinin araçlarını geride bırakabiliyor.

Huawei, otomobil tarafına büyük yatırımlar yapıyor. Örneğin Huawei ve Changan geçtiğimiz aylarda otomobil sektörü özelinde güçlerini birleştirdi. Tam adıyla Chongqing Changan Automobile, teknoloji devi Huawei ile birlikte akıllı sürüş sistemleri ve bileşenleri endüstrisinde devrim yaratmayı amaçlayan bir ortaklık kurduklarını duyurdu. Bu bağlamda yönetimsel kolaylık elde etmek adına Huawei tarafından yeni bir şirket kuruluyor ve bu şirkette Changan’ın sahiplik payının yüzde 40’ı geçmeyeceği açıklanıyor. Bu gelecek için büyük umutlarla kurulacak yeni şirket, akıllı otomotiv sistemleri ve bileşen çözümlerinin araştırma ile geliştirilmesi, üretim, satış ve satış sonrası servis kategorilerine odaklanacak.

Changan tarafından yayınlanan açıklamaya göre yeni şirket ayrıca akıllı sürüş çözümleri, akıllı kokpit teknolojileri, akıllı dijital araç platformları, akıllı aydınlatma sistemleri ve artırılmış gerçeklik temelli HUD ekranlar gibi alanlarda da çalışmalar yapacak. Bu yeni şirket özellikle sayıları son dönemde hızla artan Çinli otomobil üreticilerine büyük kolaylık sağlayacak ve zaman kazandıracak.

Huawei imzalı Aito M9 yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli