reklamı kapat

POPÜLER

Huawei STELATO

Huawei, otomobil tarafında bu sefer “STELATO” markasıyla ses getiriyor

 - Güncelleme: 01 Ocak 2024 10:36

Çinli teknoloji devi Huawei, büyük önem verdiği otomobil tarafında bu sefer “STELATO” markasıyla ses getiriyor.

Çinli teknoloji devi Huawei, özellikle ABD ambargosu ve Çin’deki elektrikli otomobil patlaması sonrasında ulaşım sektörüne daha fazla önem vermeye başladı. Çin’de birçok farklı otomobil markası ile ortaklık kuran, birçok büyük teknoloji mağazasında otomobil satan ve otomobil tarafı için gelişmiş teknolojiler geliştiren firma, bu sefer dediğimiz gibi STELATO markasıyla ses getiriyor. Akla ilk aşamada Stellantis’i getiren bu markanın arkasında Huawei yanında alandaki önemli isimlerden BAIC BJEV yer alıyor. STELATO markası altında 2024 bitmeden tamamen elektrikli bir sedan otomobil modelinin karşımıza çıkarılacağı iddia ediliyor, Huawei’nin kayıt altına aldığı birden fazla “STELATO” ticari markasını BAIC BJEV’e devrettiği açıklanıyor. Bu yeni markanın ilk aracı henüz kendisini göstermedi ancak hazırlanan resmi logo aşağıdaki gibi görünüyor:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bundan önce Huawei tarafından desteklenen yeni SUV modeli Aito M9 dikkat çekmişti. “Aito M9” modeli kısa süre önce EREV ve BEV versiyonlarıyla beraber Çin’de tanıtıldı ve büyük SUV’u özellikle gövde sağlamlığı öne çıkardı. Burada spesifik olarak hemen aşağıda izleyebileceğiniz video ses getiriyor, burada iki kamyonun arasında kalan Aito M9’un gövde sağlamlığını bozulma olmadan koruduğu görülüyor. İki araç arasındaki ciddi darbe sonrasında M9’un A, B ve C sütunları ezilmeden veya bükülmeden yerinde kalıyor, bu sayede aracın içerisindekiler tamamen korunmuş oluyor.

Birçok aracın çok kötü sonuçlar vereceği bu testten Aito M9’un sağlam çıkmasının arkasında, büyük baskı makineleriyle yapılan az parçalı bütünsel gövde üretimi (Ayrı ayrı parçalar yerine tek olarak büyük gövde parçaları / bölümleri üretiliyor) yer alıyor. Tesla’nın da uzman olduğu bu üretim tekniği son yıllarda kullanımını artıyor, firmalar bu sayede daha az kaynak gerektiren daha sağlam araçlar üretebiliyor. Bu süreç seri üretimi ucuzlatmak ve hızlandırmak adına da büyük önem arz ediyor.

Huawei destekli STELATO yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli