reklamı kapat

POPÜLER

Apple Watch Masimo CEO Joe Kiani LOG Tasarım

Masimo CEO’su, 100 milyon dolar harcadığı Apple Watch satış yasağı hakkında konuştu

Masimo CEO’su, tam 100 milyon dolar harcadığı ABD merkezli Apple Watch satış yasağı hakkında yeni açıklamalarda bulundu.

Kaçıranlar için sağlık odaklı teknoloji şirketi Masimo ile çok uzun zamandır süren patent anlaşmazlığı nedeniyle Apple şu an ABD merkezli resmi satış kanallarında Watch Series 9 ve Watch Ultra 2 satışı yapamıyor. Apple Watch’larda kullanılan ve kandaki oksijen oranını ölçen sensörü merkeze alan olayda, Apple’ın ITC (ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu) tarafından Masimo’nun patentlerini ihlal ettiğine karar verilmiş durumda. Bu durum nedeniyle internet yanında fiziksel mağazalarda da satış yapamayan Apple, yönetimden de istediğini alamamıştı. Geçtiğimiz hafta çıkan haberlere göre Biden yönetimi ABD’deki Apple Watch satış yasağını kaldırmamaya karar verdi. Bu durum şirket için bir kötü haber daha oldu ve bu konuda, “Dikkatli istişarelerin ardından Katherine Tai, ITC’nin kararını tersine çevirmemeye karar verdi” denildi. Bu durumu kabul etmeyen Apple, süreci çözmek adına uygulanan yasağı temyize de götürdü. Geçtiğimiz günlerde ise ABD’deki Apple Watch yasağının bir süre için durdurulduğu duyuruldu. Apple’ın söz konusu Apple Watch modellerinde yaptığı değişikliklerin, yasağa yol açan patent anlaşmazlığından kaçınmak için yeterli olup olmayacağının belirlenmesine kadar yasağın durdurulmasını talep etmesinin ardından, ABD’deki bir federal temyiz mahkemesi devreye alınan ithalat ve satış yasaklarının durdurulmasına karar verdi. Şirket henüz süreçten tam olarak kurtulamadı yani kalıcı yasak halen masada yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Daha önce ortaya atılan bir iddiaya göre Apple ABD’deki ithalat yasağını aşmak adına bir yazılım güncellemesi geliştiriyor. Apple mühendislerinin şu an cihaz satışlarını kalıcı olarak durdurmak zorunda kalmamak için, Apple Watch’taki kan oksijen sensörü algoritmalarını değiştirmek adına adeta yarıştığı belirtiliyor.  Masimo patentlerini ihlal ettiği aktarılan teknolojiyi kaldıracağı düşünülen güncelleme, ne zaman gelecek halen belli olmuş değil ancak konuda bir açıklama yapan Masimo CEO’su Joe Kiani, Apple’ın patent ihlal sorununu yazılımla çözebileceğine kesinlikle inanmadığını belirtmişti. Kiani’ye göre ortada yazılımsal değil donanımsal bir patent ihlali bulunuyor. Bu konuda, “Bunun işe yarayacağını sanmıyorum – yaramamalı da – çünkü patentlerimiz yazılımla ilgili değil.” diyen yöneticinin, ABD’deki “Watch” satışlarını yasaklatmak için daha önce tam 60 milyon dolar harcadığı aktarılmıştı.

Şimdi ise yasaklama için tam 100 milyon dolardan fazla harcadığı belirtilen Masimo CEO’su Joe Kiani, The Wall Street Journal’a verdiği yeni bir röportajda Apple ile neden mücadele ettiğini anlattı: “İnsanlar bana deli olduğumu ve Apple’a karşı çıkamayacağımı söylüyorlardı. Bana onların sınırsız kaynakları var mücadele edemezsin diyordu. Ancak kimse onlara [Apple] karşı durmuyordu. Eğer bunu başarabilirsem, Apple’ı iyi anlamda değiştirebilirim diye düşündüm.” 

Aktarıldığı kadarıyla firma Apple’dan önce Nellcor ve Royal Philips şirketleriyle benzer patent odaklı davalara girişmiş ve onlardan toplamda 1 milyar dolardan fazla para elde etmeyi başarmıştı. “Dünyanın en güçlü şirketini kötü davranmaya devam etmekten vazgeçirebilirsem, bunun dünya üzerindeki etkisi yaptığım diğer her şeyden daha fazla olacaktır.” diyen Joe Kiani, attığı adımlar ile 2023’ün sonuna damga vurmayı başardı.

Bu arada kısa süre önce Apple Watch yasağındaki kilit ismin “Marcelo Lamego” olduğu da ortaya çıkmıştı. O konudaki tüm detaylara buradaki haberimizden ulaşabilirsiniz.

Apple Watch haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: GMC imzalı kaslı elektrikli bisiklet HUMMER EV