reklamı kapat

POPÜLER

NASA Perseverance uzay aracını Mars'a inişinden yeni fotoğraflar

NASA Perseverance uzay aracından şaşırtan 23 yıllık işlemci detayı

NASA, geçtiğimiz hafta Perseverance uzay aracını Mars üzerine başarıyla indirdi. İşte bu araçtan şaşırtan bir detay gündeme geldi.

NASA Perseverance uzay aracı, geçtiğimiz hafta Mars yolculuğunu başarılı şekilde tamamlayarak büyük bir başarıya imza attı. İşte bu araçtaki ana işlemcinin tam 23 yıllık PowerPC işlemcisi olduğu aktarılıyor. Hatta bu işlemcinin 1998 yılında çıkan G3 iMac modelinde de kullanıldığı belirtiliyor. Elbette iMac içerisindekiyle Perseverance içerisindeki işlemci tam olarak aynı değil. Perseverance için hazırlanan işlemcinin zorlu şartlara, özellikle de çok büyük sıcaklık değişikliklerine dayanabildiği söyleniyor. Tam 200 bin dolarlık bir fiyatının olduğu gelen bilgiler arasında olan işlemci, tek çekirdekte 233 MHz hız getiriyor ve 32-bit mimarisinde uzay aracına yeterli geliyor gibi görünüyor. Yine de böyle modern bir uzay aracında 23 yıllık eski bir işlemcinin yer alması dikkat çekiyor.

Kısaca üzerinden geçmek adına bünyesinde 23 adet yüksek çözünürlüklü kamera ve özel yüzey delici aletler taşıyan uzay aracı, halen bilmeyenler için kızıl gezegenin geçmişinde hayat olup olmadığı belirlemeye çalışacak. Burada “canlı organizmalar” için deliller bulmayı hedefleyen bilim insanları, bunun için Perseverance ile yüzeyin üstünü değil altını yani derinliklerini incelemek istiyor.

Şu an canlıların yaşamasına uygun olmayan ancak milyonlarca yıl önce bazı canlılara ev sahipliği yapmış olma ihtimali çok yüksek olan kızıl gezegen, aktarıldığı kadarıyla 3,5 milyon yıl önce yüzeyinde akarsular barındırıyordu. İşte bu açıdan eski canlı yaşamı konusunda beklentinin yüksek olduğu Mars, Perseverance ile daha önce hiç olmadığı kadar derinlemesine incelenebilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

NASA, Perseverance aracını Mars üzerine indiren paraşüte bir şifre de koymuştu

Paraşütün desenine kırmızı ve beyaz çizgiler ile gizlenen bu şifrenin geçtiğimiz günlerde güzel bir mesaj olduğu ortaya çıktı. Burada tam olarak “Zorlu Şeylere Cesaret Et” anlamına gelen, “Dare Mighty Things” yazıyordu. Bunun bulunmasının 6 saatten fazla sürdüğünü aktaran NASA, gerçekten inişe güzel bir dokunuş atmayı başarmış. Bu şifre çizgilere verilen 1 ve 0’lar üzerinden Ascii Tablosu özelinde ortaya çıkarılmış.

İlginizi Çekebilir

Microsoft’un Xbox özel yeni kulaklık modeli ile tanışın