reklamı kapat

POPÜLER

Meta Quest 3 LOG Görsel

MediaTek ve Meta, artırılmış gerçeklik için bir araya geldi

MediaTek ve Meta, artırılmış gerçeklik için bir araya geldi. Bunun arkasında özel bir işlemci modeli yer alıyor.

MediaTek ve Meta, yapılan resmi lansman ile açıklandığı kadarıyla artırılmış gerçeklik başlıkları için özel bir işlemci geliştirecek. Spesifik olarak Meta’nın gelecek dönemde karşımıza çıkarılacak AR başlıklarında kullanılacak bu işlemci, ortak geliştirme çalışmaları sayesinde yüksek performansı düşük enerji tüketimiyle sunacak. Aynı zamanda düşük gecikmeye de odaklanacak işlemci, Meta’yı Qualcomm’dan uzaklaştıracak ve MediaTek’e çok sağlam bir müşteri kazandıracak. Meta’nın aslında kendi işlemcilerini geliştirmek adına özel bir birim kurduğu ancak orada ciddi bir işten çıkarma yaptığı aktarılıyor. Bu açıdan yeni dönemde yük MediaTek’in omuzlarına yükleniyor, bunun önemli avantajlar sağlaması bekleniyor. MediaTek bundan önce Nvidia ile bir ortaklık kurmuştu. Bu ortaklığın odak noktası otomotiv tarafı oluyor. Yeni jenerasyon araç içi eğlence ve sürüş platformlarını odak noktaya alacak ikili, yapay zekanın merkezde olduğu gelişmiş otomotiv çözümleri hazırlayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Açıklandığı kadarıyla MediaTek, alanın uzmanı Nvidia tarafından geliştirilen GPU yani grafik birimlerine sahip otomobil işlem birimleri / işlemcileri hazırlayacak, tüm olayın yazılım haline geldiği birçok yeni nesil otomobilin kalbinde ikilinin üst düzey çözümleri karşımıza çıkacak.

Konuda, “Kurulan bu iş birliği, son teknoloji bağlantılı otomobiller için gelişmiş çözümler sunmak üzere her iki şirketin otomotiv portföylerinin gücünü bir araya getiriyor.” diyen ikili, yeni nesil otomobil pazarının temelini kurmaya hazırlanıyor.

MediaTek ve Nvidia gelişmesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle

İLGİLİ HABERLER