reklamı kapat

POPÜLER

Snapdragon 8 Gen 3

Snapdragon 8 Gen 4 ile amiral gemisi fiyatları ciddi artış görebilir

 - Güncelleme: 20 Mayıs 2024 11:27

Snapdragon 8 Gen 3’ün yerini alacak yeni üst seviye mobil işlemci Snapdragon 8 Gen 4 ile amiral gemisi fiyatları ciddi artış görebilir.

2025 yılında karşımıza çıkacak çok sayıda amiral gemisi Android telefonun kalbide Qualcomm imzalı yeni Snapdragon 8 Gen 4 işlemci yer alacak. Bu yeni işlemci çıkan son haberlere göreyse yerini alacağı Snapdragon 8 Gen 3’e oranla ciddi bir performans artışı getirecek ancak telefon üreticilerine satış fiyatı hatırı sayılır oranda artacak. Bu artışı üreticilerin büyük bölümü tüketicilere yansıtacak, bu bağlamda 2025’in amiral gemileri yüksek ihtimalle daha pahalı olacak. Hatta Çin merkezli sağlam kaynak DCS, bir üreticinin bahsi geçen fiyat artışı nedeniyle planladığı amiral gemisi akıllı telefonunu tamamen iptal edebileceğini iddia ediyor, bu durum elbette kötü görünüyor. İşlemciler ekran ve kamera sistemiyle beraber bir akıllı telefonun en büyük maliyet kalemlerinden ve oradaki artış son kullanıcıya maalesef çok kötü ya da acı şekilde yansıyacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mevcut model Snapdragon 8 Gen 3, hatırlamak adına yerini aldığı modelden yüzde 20 daha yüksek verim ile beraber yüzde 30 daha yüksek performans sunuyor, aynı zamanda yüzde 25 daha verimli ve yüzde 25 daha hızlı bir GPU yani grafik birimi taşıyor. Modelin yapay zeka odaklı NPU birimi ise yüzde 40 verim artışı ile beraber tam 98 performans artışı getiriyor. 4 nm üretim sürecinden çıkan yeni üst seviye mobil işlemci, elbette en yüksek 5G performansını (Snapdragon X75 5G modem) sunuyor ve Wi-Fi 7 desteğini de beraberinde getiriyor.

Qualcomm Kyro temelli işlemcide 3.3 GHz’e çıkabilen bir adet Prime ana çekirdek, 3.2 GHz’e çıkabilen beş adet performans çekirdekleri ve 2.3 GHz’e çıkabilen iki adet verimlilik odaklı çekirdekler bir araya getiriyor. Donanımsal Ray Tracing (Işın İzleme) destekli Snapdragon 8 Gen 3, firmaya göre 240 Hz ekranlı telefonlarda 240 fps oyun deneyimi sunabilecek güçte bir seçenek. 24-bit 96 kHz kayıpsız ses desteğini de taşıyan işlemci, üretken yapay zeka sistemlerini temel alan çok sayıda yaratıcı / akıllı işlemi direkt olarak kendi içinde yerine getirebiliyor.

Snapdragon 8 Gen 3 ve Snapdragon X Elite yanında bu da ilginizi çekebilir: Hızlı yürümeniz için tasarlanan ilginç ürün: Moonwalkers