reklamı kapat

POPÜLER

Ford Otosan Craiova

Ford Otosan, Romanya’daki fabrikayı resmi olarak devraldı; işte önemli başlıklar

Ford Otosan için yeni bir dönem niteliği taşıyan ve mart ayında ilk detayları paylaşılan Craiova tesisleriyle ilgili somut adımlar tamamlandı.

Avrupa’nın en büyük ticari araç üreticisi Ford Otosan ile Ford Avrupa arasında geçtiğimiz süreçte ilk duyurusu gerçekleştirilen fabrika devri anlaşmasında sona gelindi. Romanya’daki Craiova fabrikasının devrine ilişkin anlaşmanın tamamlandığını duyuran resmi kaynaklar, önümüzdeki süreçte bizi bekleyen süreçle ilgili de önemli bilgiler paylaştı. Craiova’nın üretim ağına katılması ile Türkiye’nin ihracat şampiyonu Otosan’ın, elektrifikasyon ve ticari araçlardaki deneyim ve uzmanlığı Romanya’daki tesise aktarılırken; Avrupa’nın ticari araç üretim lideri Ford Otosan da uluslararası bir otomotiv şirketi haline geliyor. Ford’un, Avrupa’daki elektrifikasyon planında önemli bir yere sahip olan Craiova’nın üretim gücü, Ford Otosan’ın ticari araç tasarımı, mühendisliği ve üretimi konusundaki geniş deneyimi ile birleşecek. Bu anlaşma ile Romanya’daki tesis, Ford’un Avrupa’ya yönelik elektrifikasyon ve ticari araç büyüme planlarında daha da güçlü bir rol oynayacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Craiova fabrikası ile Ford Otosan için önemli bir dönem başlıyor

Ford Otosan’ın bu yıl üretim bandından çıkan Ford Avrupa’nın ilk elektrikli ticari aracı E-Transit ile perçinlenen elektrifikasyon konusundaki deneyimi ve birikimi, Craiova’da üretilecek elektrikli araçlarda da kendini gösterecek. Craiova’nın üretim ağına dahil olmasıyla, tasarımını ve mühendisliğini Otosan’ın üstlendiği yeni nesil Courier’nin içten yanmalı van ve kombi versiyonları gelecek yıl itibarıyla, bunların tam elektrikli versiyonları ise, 2024 itibarıyla Craiova’da üretilecek ve piyasaya sunulacak. Ayrıca halihazırda Craiova’da üretilen Ford Puma’nın ve 2024 senesinde devreye alınacak yeni tam elektrikli versiyonunun üretim sorumluluğu da Ford Otosan’a geçecek. Bu iki aracın ürün portföyüne eklenmesiyle Otosan, 2 ülkedeki 4 tesisinde Transit, Transit Custom, Courier ve Puma modellerinin elektrikli versiyonlarını üretecek.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

490 milyon euro yatırım

Ford Otosan, Craiova’da 2023 yılında başlayacak yeni Nesil Courier üretimi için önümüzdeki üç yıl içerisinde mühendislik harcamalarını da içeren 490 milyon euro yatırım yapmaya hazırlanıyor. Craiova fabrikasında araç üretim kapasitesi yıllık toplam 272 bin adete yükselecek, üretim planına bağlı olarak yeni nesil Courier üretimi yıllık 100 bin ve Puma üretimi yıllık 189 bin adede kadar çıkabilecek. Geçtiğimiz yıl açıkladığı yatırımın tamamlanması ile Kocaeli fabrikalarının kapasitesini 650 bin araca çıkaracağını duyuran Otosan, Craiova fabrikasının kapasitesinin de eklenmesi ile yılda 900 binin üzerinde araç üretebilecek.


Craiova’nın üretim tesisleri ağının önemli bir parçası olması ile birlikte üretim tecrübesinin uluslararası boyuta taşındığına dikkat çeken Ford Otosan Genel Müdürü Güven Özyurt; “Elektrifikasyon, 100 yılı aşkın süredir sektörümüzün en dönüştürücü değişimini temsil ediyor ve önemli ihracat pazarımız Avrupa elektrifikasyonda hızla yol almakta. Ford’un kısa süre önce açıkladığı Avrupa elektrifikasyon planı ve Ford Otosan’ın Custom PHEV ile başlayan, E-Transit ile devam eden elektrifikasyon konusundaki geniş deneyim ve bilgi birikimi göz önüne alındığında, Craiova’nın Ford’un elektrifikasyon ve ticari araç büyüme planlarında daha da güçlü bir rol oynayacağına inanıyoruz. Craiova fabrikamız, Ford Otosan’ın ticari araç tasarımı, mühendisliği ve üretim konusundaki geniş deneyimi ve bilgi birikiminden yararlanacak. Bugün Avrupa’daki en verimli Ford fabrikalarından biri olan Craiova’nın başarı hikayesine yeni ve daha da heyecan verici sayfalar eklemek için sabırsızlanıyoruz.” ifadelerine yer verdi.