reklamı kapat

POPÜLER

Ford Otosan Romanya

Ford Otosan yurt dışına açılıyor; Romanya için anlaşma sağlandı

Romanya’da önemli bir fabrika anlaşmasına imza atan Ford Otosan, üretim kapasitesi ve model tarafında da çok da iddialı konuma gelecek.

Avrupa’nın ticari araç üretim lideri ve Türkiye’nin ihracat şampiyonu Ford Otosan, şirketin büyüme adına önemli bir hamlenin duyurusunu gerçekleştirdi. Bu kapsamda stratejik bir hamle yapan marka, Ford’un Craiova fabrikasını 575 milyon avro işlem bedeli ile satın almak üzere anlaşma imzalandığını açıkladı. Ayrıca tesisin gelecekteki kapasite kullanım oranı dikkate alarak en fazla 140 milyon avroya kadar ilave ödeme yapılması konusunda taraflar anlaşmaya vardılar. Ford Otosan’ın yurt dışı operasyonlara açılmasını sağlayacak bu anlaşma ile Ford’un Craiova’da yer alan araç üretim ve motor üretim tesislerinin sahipliği Otosan’a geçecek.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ford Otosan, Romanya hamlesiyle birlikte üretim planlarını da duyurdu

Geçtiğimiz yıl açıkladığı yatırım ile Kocaeli fabrikalarının kapasitesini 650 bin araca çıkaracan Ford Otosan, Romanya hamlesiyle üretim tarafında yeni bir boyuta geçiş yapacak. Bu kapsamda tasarımını ve mühendisliğini yerli üstlendiği yeni nesil Transit Courier’nin van ve kombi versiyonları 2023 senesi itibariyle ve bunların tam elektrikli versiyonları 2024 senesi itibariyle Cravoiva’da üretilecek ve piyasaya sunulacak. Ayrıca Craiova’da üretilmekte olan, Avrupa’nın 2021’de en çok satan binek aracı Puma’yı, 2024 senesi itibariyle devreye alınacak Ford Puma’nın yeni tam elektrikli versiyonunu ve 1.0 litre EcoBoost motorlarının üretimini de Ford Otosan üstlenecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Craiova fabrikasının 250 bin araçlık kurulu kapasitesinin de eklenmesi ile şirketin toplam yıllık üretim kapasitesi 900 bin aracın üzerine çıkarken, çalışan sayısı da 20 bini geçecek. Anlaşmanın tamamlanması ile Ford Otosan 2 ülkede 4 fabrikası ile Transit, E-Transit, yeni nesil 1 ton Transit Custom ve tam elektrikli versiyonu, yeni Transit Courier, ve yeni Transit Courier tam elektrikli versiyonu, Ford Puma ve yeni Ford Puma tam elektrikli araçlarının yanı sıra Ford Trucks markalı araçları ve Rakun’u üretecek.

İlgili video

Mustang Mach E