reklamı kapat

POPÜLER

Ford Otosan

Ford Otosan cephesinden dikkat çeken açıklamalar

Ford Otosan, Türk mühendislerinin geliştirdiği yerli şanzıman ve elektrikli otomobil planları hakkında dikkat çeken bir dizi açıklama yaptı. İşte detaylar.

Türk otomotiv sektörünün öncü isimlerinden bir olan Ford Otosan bir süre önce hem yerli şanzıman hem elektrikli otomobillere ait olacak bataryalar hakkında önemli açıklamalar yapmıştı. Bu önemli gelişmelerin ardından şirketten bu açıklamaları günceller nitelikte yeni açıklamalar geldi. Markanın Operasyonlar Lideri Güven Özyurt “Ford Trucks olarak Ecotorq motor ve arka aksın ardından, şanzımanı da Eskişehir Fabrikası’nda üreterek araçtaki yerlilik oranını yüzde 90 seviyesine yükselttik ve bu sistemlerin üçünü de üreten dünyanın sayılı otomotiv markaları arasına girdik. Ürün geliştirme çalışmalarımız sırasında 5 farklı ülkede, farklı iklim koşullarında, toplamda 17 bin saat ve 1 milyon kilometre üzerinde yolda karşılaşabilecek her koşulu değerlendirerek geliştirdik.

Sunduğu birçok özellikle rekabet gücümüze büyük katkısı olacak yerli şanzımanımızı Ekim 2021’den itibaren Türkiye pazarında sattığımız F-MAX hariç tüm araçlarda kullanmaya başladık. 2022 sonuna kadar tüm pazarlara yerli şanzıman sunmayı hedefliyoruz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kocaeli tesislerimizde şu anda Ford Avrupa’nın ilk ticari elektrikli aracı olan E-Transit’i inşa ediyoruz. Ayrıca Ford’un elektrifikasyon stratejisini ve Avrupa’daki ticari araç liderliğini geliştiren tamamen elektrikli modellerin yer aldığı yeni nesil Transit Custom serisi, Türkiye’de Ford Otosan tarafından üretilecek.”

Bahsettiğimiz bu yatırım, Türkiye otomotiv sanayisinin elektrikli dönüşümünde büyük katkılar sağlayacak. Yatırım dönemi 6 yıl sürecek, etkisi 10 yılı aşacak bu yatırımımız sayesinde Ford Otosan’ın araç üretim kapasitesi kamyon hariç 650 bine, batarya montaj fabrikası kapasitesi 130 bin adede ulaşacak. Bu yatırımla doğrudan 3 bin kişilik, yan sanayide de yaklaşık 15 bin kişilik ek istihdam sağlıyoruz.

Ford Otosan elektrikli araç üretiminde önemli bir rol üstleniyor

Böylelikle Türk otomotiv endüstrisinin elektriksel dönüşümünde muazzam bir rol üstleniyoruz. Ülkemizin elektrikli ticari araç üretimindeki öneminin artmasıyla Kocaeli fabrikalarımız Türkiye’nin ilk ev entegre üretim tesisi olurken Ford’un elektrikli ticari araç üretim üssüne dönüşecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2021’de dünyanın en çok tercih edilen ticari araç modeli Transit’in ilk tam elektrikli versiyonunun, Avrupa’daki müşteriler için Ford Otosan Gölcük Fabrikası’nda 2022’nin ikinci çeyreği itibarıyla üretileceğini duyurduk.

Kocaeli tesislerimizde şu anda Ford Avrupa’nın ilk ticari elektrikli aracı olan E-Transit’i üretiyoruz. Bu sene Avrupa’nın en güçlü motoruna sahip tam elektrikli ticari aracı E-Transit’i hattan indireceğimiz için çok mutluyuz.” ifadelerine yer verdi.

Ford hamlesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici Porsche Müzesi içinde drone ile bir tur atın

İLGİLİ HABERLER