reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Ford Otosan

Ar-Ge yatırımları büyüyor; Ford Otosan’ın hedefi sürdürülebilirlik

Türkiye’nin öncü otomotiv şirketlerinden Ford Otosan; teknoloji yol haritasındaki Ar-Ge projeleriyle gündeme geldi.

Advertisement

Kurulduğu günden bu yana tüm faaliyetlerini çevreye ve topluma fayda sağlayan ürün ve hizmet sunma amacıyla gerçekleştiren Ford Otosan, Ar-Ge ve İnovasyon alanında yaptığı çalışmalarla sürdürülebilirlik odaklı yenilikçi ürünler geliştirmeye devam ediyor. Sürdürülebilir ve yaratıcı fikirlerle geleceği dönüştürmeyi misyon edinen Ford Otosan, teknoloji yol haritasındaki Albatross, LongRun, LaserSonix Q gibi Ar-Ge projeleri ile bu misyonunu hayata geçiriyor.

Ford Otosan’dan batarya girişimi

Türkiye’de üretilen Transit Custom ve Tourneo Custom araçları ile Avrupa’da Ticari Araç Pazar Lideri olan Ford Motor Company, elektrifikasyon stratejisi kapsamında Avrupa’daki ticari araç yelpazesinde 2024 itibarıyla tümüyle sıfır emisyon tam elektrikli veya şarj edilebilir hibrit versiyonları sunacak. Elektrifikasyon üzerine öncü çalışmalar yürüten Ford Otosan , Ufuk2020 Albatross Projesi kapsamında hem batarya elektrikli (BEV) hem de ‘plug-in’ hibrit elektrikli (PHEV) binek, hafif ticari ve ağır ticari araçlara da uygulanabilecek bir batarya paketi tasarlamaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2024’te tamamlanacak projede, akıllı pillere dayalı prototip bataryanın mevcut batarya paketine göre yüzde 50 daha fazla enerjiye sahip olması,  şarj süresinin %25 kısalması, %20 ağırlık tasarrufu ve batarya ömrünün uzaması hedefleniyor.

LongRun Projesi’yle ağır ticari araçlar da çevre dostu olacak

İklim krizi ile mücadelede kritik öneme sahip olan ağır ticari vasıtalarda verimlilik artışı ve emisyon azaltımı alanında Ford Otosan çok sayıda Ar-Ge projesi yürütüyor. Longrun projesi kapsamında, Ford Otosan bünyesinde elektrikli araç yazılımı geliştirilirken, 13 litre Ecotorq Euro-6 motorunun hidrojenize bitkisel yağ kullanılarak motor dinamometresinde test ediliyor ve akıllı ulaşım çözümleri geliştiriliyor. 2023’te sonlanacak proje ile geliştirilen teknolojilerin, özellikle 2025 sonrasında gelecek emisyon sınırlamaları sonrasında daha da önem kazanacağı öngörülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sopranolardan ilham aldı: LaserSonix Q Projesi

Ford Otosan İnovasyon Programı kapsamında, tamamı Ford Otosan çalışanlarından oluşan bir ekibin geliştirdiği LaserSonix Q Projesi, ses dalgalarını kullanarak parçalarda hata olup olmadığını tespit ediyor. Ford Otosan mühendislerinin sopranoların sesi ile bardağı çatlatabilmesinden esinlendiği bu teknolojide, üretim parçaları özel bir akustik sinyal ile temassız olarak titreşime tabi tutuluyor ve bir lazer ile bu titreşim seviyesi yine temassız olarak ölçülüyor. Üretim parçalarına ait titreşim özelliklerinin analiz edilmesiyle hatalı parçaların üretim esnasında gerçek zamanlı olarak hızlı bir şekilde tespit edilmesine yarayan LaserSonix Q, üretim parçalarını yalnızca bir saniye süren bir ölçüm ile sorunsuz ve hurda olarak ayırabiliyor.

İlginizi Çekebilir: Etkileyici Porsche Müzesi içinde drone ile bir tur atın: