reklamı kapat

POPÜLER

Ford Otosan
Otomotiv devi Ford, 1 milyona yakın aracını geri çağırıyor
Ford Otosan

Ford Otosan cephesinden Türkiye’nin ilk batarya montaj fabrikası

Türkiye’de üretilecek ilk tam elektrikli ticari araç olmaya hazırlanan E-Transit için, Ford Otosan fabrika yatırım hamlesi gerçekleştirdi.

Ford Otosan, Türkiye’de üretilecek ilk tam elektrikli ticari araç, E-Transit’in üretim sorumluluğunu almasının ardından elektrikli araç dönüşümünde önemli rol oynayacak yeni yatırımını duyurdu. Şirket, Ford Avrupa’nın en büyük ticari araç üretim merkezi olan Kocaeli Fabrikalarında “Batarya Montaj Fabrikası” yatırımını hayata geçirmek için çalışmalara başladı. Elektrikli araçlara dönüşüm sürecinde büyük önem arz eden fabrika her şey planlandığı gibi giderse 2022 itibarıyla hayata geçirilecek.

Otomotiv devi Ford, 1 milyona yakın aracını geri çağırıyor
Ford Otosan

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ford Otosan, Custom hibrit sonrası tam elektrik adımını atıyor

Süreçle ilgili açıklamalarda bulunan ve Ford’un elektriklenme stratejisi kapsamında yeni bir aşamaya geçtiklerini vurgulayan Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün; “Bugüne kadar ülkemiz adına ticari araç üretiminde önemli sorumluluklar üstlendik. Mühendislik bilgi birikimimiz ile Ford dünyasında çok önemli bir konuma ulaştık. Otomotiv sanayinin dönüşümüne öncülük etmek üzere elektrikli araç yatırımlarımıza Türkiye’nin ilk ve tek şarj edilebilir ticari aracı Custom PHEV üretimi ile başlamıştık. Geçtiğimiz günlerde, Ford’un ilk tam elektrikli ticari aracı olan E-Transit’in üretim sorumluluğunu üstlenerek büyük bir başarıya imza attık. Şimdi de tamamı Ford Otosan mühendisleri tarafından tasarlanan batarya montaj fabrikamızı kurmak için çalışmalara başladık. Böylece, Kocaeli Fabrikalarımızın Türkiye’de ilk ve tek entegre araç üretim tesisi olması yolunda önemli bir adım attık. Batarya adımımız ile yazılım mühendisliği yeteneklerimize bir yenisini ekliyoruz. Bu önemli yatırımla batarya montajının ötesinde donanım ve yazılımsal testleri de kendi mühendisliğimiz ile yerli olarak geliştiriyoruz. Dolayısıyla bu yatırım sadece Ford Otosan için değil, ülkemiz için bir kazanımdır. Bataryası dahil elektrikli araç üretiminin, geniş bir ekosistemde ülke ekonomisine ve yerli tedarikçiler dahil sanayimizin dünyada rekabet edebilmesine çok olumlu katkılarda bulunacağına inanıyorum” ifadelerine yer verdi.

İlginizi çekebilir

Precept projesi gerçek oluyor