reklamı kapat

POPÜLER

Ford Otosan

Resmi Gazete’de yayınlandı; Ford Otosan’dan 20,5 milyar TL’lik yatırım

Ford Otosan tarafından aynı hafta içerisinde açıklanan ikinci yatırım niteliğini taşıyan açıklama, otomobil pazarının geleceği için önemli.

Hafta başında Türkiye’nin ilk batarya fabrikası için hayata geçirdiği yatırımla gündeme gelen Ford Otosan, yatırımlarına devam ediyor. Bu doğrultuda, 2026 yılına kadar yapılması planlanan ve 20,5 milyar TL yatırımı kapsayan yeni yatırım bugün Resmi Gazete’de yayınlandı. Önümüzdeki 6 yıl boyunca hayata geçirilecek ve etkisi 10 yılı aşacak ileri görüşlü bu yatırım ile hem şirket hem de Türkiye otomotiv sanayii geleceğe taşınacak. Yatırımın tamamlanmasıyla birlikte küresel bazda rekabet gücünün de hissedilir oranda artırılması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ford Otosan yatırımı hakkında resmi açıklama

Markanın konuyla ilgili resmi açıklama metni şu şekilde;

20,5 milyar TL tutarındaki bu yatırım ile elektrikli ve bağlantılı yeni nesil ticari araç projelerinin hayata geçirilmesini, bununla birlikte üretim tesislerimizdeki modernizasyon ve otomasyon çalışmalarının geliştirilmesini, yanı sıra Ford’un Avrupa’da devam eden ticari araç pazar liderliğine ve artan pazar payı başarısına istinaden büyüyen ticari araç pazarındaki talebi karşılamak için kurulu kapasitemizi artırmayı öngörüyoruz.
Bu kapsamda, Kocaeli Fabrikalarımızdaki araç üretim kapasitemizi 650 bine çıkarmayı ve batarya montaj fabrikası kapasitesini de 130 bin adede ulaştırmayı amaçlıyoruz. Aynı zamanda 3 bin kişilik ek istihdam sağlamayı da hedefliyoruz. Yatırımlarımıza ilişkin detayları önümüzdeki dönemde paylaşmaya devam edeceğiz. Çalışanlarımız, bayilerimiz, tedarikçilerimiz başta olmak üzere tüm paydaşlarımızla birlikte büyük Ford Otosan ailesi olarak heyecan duyduğumuz bu yatırım döneminin, memleketimiz için hayırlı olmasını temenni ediyoruz.

İlginizi çekebilir

Karşınızda yeni Elantra