reklamı kapat

POPÜLER

otomotiv

Türkiye otomotiv sanayii için şubat ayı verileri açıklandı; üretim ve ihracatta önemli gerileme

 - Güncelleme: 14 Mart 2022 13:34

Otomotiv Sanayii Derneği tarafından paylaşılan yeni verilere göre ihracat şampiyonu olan pazara dikkat çeken gerilemeler öne çıkıyor.

Otomotiv Sanayii Derneği dönemsel olarak paylaştığı üretim ve ihracat rakamlarına “Ocak-Şubat” dönemini de ekledi. Gelen son rapora göre yılın ilk iki ayını kapsayan dönemde toplam otomotiv üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 12 azalarak 196 bin 194 adet, otomobil üretimi de yüzde 20 azalarak 109 bin 322 adet olarak gerçekleşti. Traktör üretimiyle birlikte toplam üretim ise 204 bin 72 adedi buldu. Aylık bazda verilere bakıldığında, otomotiv sanayisinin şubat ayı üretimi geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 9 azalarak 105 bin 644 adet olduğu görülüyor. Aynı dönemde otomobil üretimi yüzde 9,6 azalarak 61 bin 544 adede gerilemiş durumda.

TAYSAD'dan çip krizi, savaş ve yerli otomobil hakkında açıklama

Otomotiv rakamlarında ticari araçlar öne çıkıyor

OSD verilerine göre Ocak-Şubat döneminde ticari araç üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2 artış göstermiş durumda. Bu dönemde, ağır ticari araç grubunda üretim yüzde 4 artarken, hafif ticari araç grubunda da üretim yüzde 2 arttı. Aynı dönemde, yük ve yolcu taşıyan ticari araç üretimi 86 bin 842 adet, traktör üretimi de 7 bin 908 adet olarak gerçekleşti. Pazara bakıldığında ise Ocak-Şubat döneminde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla ticari araç pazarı yüzde 5, hafif ticari araç pazarı yüzde 5 ve ağır ticari araç pazarı yüzde 8 azaldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İhracatta yüzde 11’lik kayıp

Yılın ilk iki ayını kapsayan dönemde otomotiv ihracatı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre adet bazında yüzde 11 azalarak 146 bin 627 adet olarak gerçekleşmiş görünüyor. Tabloda otomobil ihracatı ise yüzde 13 oranında azalarak 85 bin 682 adet olarak karşımıza çıkıyor. Aynı dönemde, traktör ihracatı da yüzde 35 artarak 3 bin 112 adet olarak kayıtlara geçti. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, otomotiv sanayi ihracatı Ocak-Şubat döneminde toplam ihracattan aldığı yüzde 13 pay ile ilk sıradaki yerini korudu.

İLGİLİ HABERLER