reklamı kapat

POPÜLER

Ford Murat Güler

Murat Güler açıkladı; Ford eski model isimlerini geri getiriyor

Ford Avrupa Tasarım Başkanı Murat Güler, Puma ile birlikte başlayan isim geri dönüşünün marka içerisinde bir politika olduğunu açıkladı.

Otomobil dünyası altyapı olarak yeni bir döneme girerken, bu dönüşümleri tasarım bazında da radikal değişimler izliyor. Son yıllarda özellikle neo-retro olarak nitelendirilen eskiye selam niteliğindeki çizgiler motosiklet pazarının da yükselişteki trendleri arasında. Markaların eskiye olan ilgisinin elektrik gücünün “beyaz sayfa açma” niteliğiyle birleşmesiyle birlikte, geçmiş dönemlere damga vurmuş klasiklerin canlandırılması da artış gösterdi. Renault’nun R5 ile ses getirdiği klasiklerin elektrikli dönüşü, Megane E-Tech Electric ve Ford Mustang Mach-E ile farklı bir yelpazede de devam ediyor. Artık sektörel bir harekete dönüşen bu adımlarla ilgili Ford’un daha ciddi adımlar atmaya hazırlandığını görüyoruz. Süreçle ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulunan Ford Avrupa Tasarım Başkanı Murat Güler, markasının önümüzdeki süreçte daha fazla ikonik model adını geri döndüreceğini açıkladı.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ford, Mustang ve Puma ile dönüş mesajlarını vermeye başlamıştı

Ford’un Renault R5 veya Lamborghini Countach gibi doğrudan modelleri hayata döndürmek yerine isimleri kullanmak üzerine bir strateji geliştirdiğini ifade eden Güler, pazarın içerisinde bulunduğu değişimi de “çılgınca” olarak yorumladı. Güler açıklamalarında; “Sektöre girdiğim dönem olan 20 yıl öncesine göre endüstrinin en çılgın dönemini yaşadığını söyleyebilirim. Daha önce bu kadar sert bir geçişin olduğu bir dönem görmemiştim.

Önümüzdeki süreçte pazarlara çok sayıda ürün, teknoloji vb gelecek. Kullanıcıların adeta her türden ürün ve bilginin bombardımanına maruz kalacağı bir ortam söz konusu. Özellikle Çin’den oldukça rekabetçi modeller var. Güney Kore merkezli üreticiler, dikkat çekici tasarımları ve teknolojileriyle halihazırda yeterince rekabetçi. Burada Ford gibi üreticilerin yapması gereken şey, kendilerini nasıl konumlandıracağı olmalı.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bizim bu noktadaki avantajlarımızdan birisi geçmişimiz. Kullanıcılarla bağ kurabileceğimiz ve geçmişten hikayeler anlatabileceğimiz eşsiz isimlerimiz olduğuna inanıyorum. Ford, yaklaşan elektrifikasyon bombardımanında öne çıkmak istiyorsa bu güzel bir fırsat olabilir. Mustang Mach-E için ilk başlarda belli başlı endişeler olsa da sonraki süreçte bunun doğru bir hamle olduğu ortaya çıktı. Mustang rozeti bir modele diğerlerinin veremeyeceği kadar ağırlık veriyor.” ifadelerine yer verdi. Şimdilik hangi isimlerin geri dönebileceği konusunda açıklama yapmayan Murat Güler’in ipuçları ışığında belli başlı olasılıklar da konuşulmaya başlandı. Bu noktada Escort, Capri, Cortina ve Sierra gibi yakın dönem ikonları ön plana çıkıyor.

İlgili video

Mustang Mach E