reklamı kapat

POPÜLER

Ford Puma ST

Ford Puma ST tanıtıldı; ailenin en küçük SUV modeline performans rozeti

Yeni nesil ailenin zirvesine yerleşecek olan Ford Puma ST, 2021 model yılıyla birlikte kendine has dinamikleriyle yollarda olacak.

Ford’un marka tarihinde farklı bir yeri olan Puma rozetini bir SUV olarak tekrar hayata döndürmesi pek çok kişi gibi bizim de ilgimizi çekmişti. Kompakt SUV sınıfında seyretmek üzere karşımıza çıkarılan bu yeni Puma’nın süreç içerisinde Vignale ve ST-Line olmak üzere farklı versiyonlarıyla da tanıştık. Ailenin zirvesine yerleşecek olan isim içinse bir süredir geri sayımımız devam ediyordu. Devam eden bu süreç tanıtımı bugün gerçekleştirilen Ford Puma ST ile son buluyor. Fiesta ST’den bilinen altyapı ve motor dinamikleri üzerine geliştirilen model, standart versiyonların kısa sürede elde ettiği satış başarısını yeni bir noktaya çıkartabilme potansiyeline sahip.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ford Puma ST teknik özellikleri

Puma ST’nin motor bölümünde 1,5 litrelik EcoBoost üç silindir motor karşımıza çıkıyor. 200 PS güç üreten bu motorun maksimumda vereceği tork ise 320 Nm dolaylarında. Araç her ne kadar bu ünitesini Fiesta ST ile paylaşsa da, Ford mühendislerinin tork noktasında 30 Nm’lik artışla burada farklı bir dinamik kullanmayı tercih ettiğini de gördük. Önden çekişli bir SUV olarak yola devam edecek modelin performans verileri de tanıtımla birlikte netliğe kavuştu. 0’fan 100’e hızlanmasını 6,7 saniyede tamamlayabileceğini öğrendiğimiz modelin maksimumda erişebileceği hız ise 220 km/s olarak teknik tabloya yansıyor. ST’nin farklılıkları sadece dış tasarım, jant ve kokpit gibi görünür noktalarda olmayacak. Standart versiyona göre hissedilir altyapı elemanı değişimleri kullanıcıları bekliyor. Sınırlı kaymalı diferansiyel kilidi, süspansiyon sistemi ve yaylar, optimize edilmiş şasi ve savrulma çubuğu gibi parçaları bu noktada üste yazabiliriz. Lastik setinin de özel olarak Michelin Pilot Sport 4S olarak tercih edildiğini de belirtelim. Yeni Puma ST yurt dışında yaklaşık 36.000 dolarlık başlangıç fiyatıyla satışa sunulacak. Diferansiyel kilidini opsiyonel olarak araca ekletmek isteyenlerinse 1.200 doları daha gözden çıkarması gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR