reklamı kapat

POPÜLER

Google Duplex Microsoft Xiaoice

Microsoft’tan Google Duplex’e rakip “insanlarla konuşabilen” yapay zeka [Video]

İnternet devi Google, I/O 2018 kapsamında tanıttığı Duplex teknolojisi ile haftalardır gündemden düşmüyor. Üzerine kurulduğu altyapı ile fark yaratan bu teknoloji, alanda yalnız kalmayacak gibi duruyor. Süreçte yazılım devi Microsoft‘un da çok gelişmiş bir seçeneği bulunuyor.

Dünyanın en iyi dijital asistanlarından sayılan Google Assistant, artık gerçek bir asistan gibi görev yapabiliyor ve örneğin telefon ile rezervasyon alabiliyor. Duplex isimli bir deneysel teknoloji üzerine kurulan bu özellik, günlerdir birçok açıdan tartışılıyor. Sunum sırasında gerçek bir insan ile yapılan rezervasyon görüşmesiyle tanıtılan sistem, karşıdan gelebilecek birden fazla soruyla başa çıkabiliyor. İşte bunun aynısı üzerinde Microsoft da çalışıyor. Yazılım devinin teknolojisini şu an Google’dan farklı olarak süreçte otomatik rezervasyon alacak seviyede bulunmuyor. Ancak Çin’de aktif olarak denendiği söylenen teknoloji, gerçek insanlarla karşılıklı olarak konuşabilen bir yapay zekayı karşımıza çıkartıyor. Şirketin Xiaoice isimli bir yapay zeka botu üzerinde gösterdiği teknoloji, Çince olarak inanılmaz iyi şekilde görevini yapıyor. Hali hazırda 500 milyondan fazla kişiyle yazılı iletişimde olan Xiaoice, farklı bir seviyeye doğru emin adımlarla geçiş yapıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Microsoft Xiaoice çok güçlü bir seçenek

Londra merkezli bir etkinlikte yapabildikleri gözler önüne serilen Microsoft Xiaoice, uzun süredir geliştiriliyor ancak ilk defa halka açık bir gösterimde karşımıza çıkıyor. İngilize versiyonu da geliştirilen teknoloji, Google’ın Duplex‘i ile benzer şekilde gelecek için birçok ilginç soru işareti oluşturuyor. İnsanlar yerine robotlar ile “farkına varmadan” iletişim kuracağımız garip yıllar yaklaşıyor.