reklamı kapat

POPÜLER

google-haritalar

Google Haritalar ile gelen “trafik uyarı” sistemi

Google Haritalar uygulamasını geliştirmeye devam ediyor. Uygulamaya gelen yeni “trafik uyarı” sistemiyle kural ihlallerinin önüne geçilmesi hedefleniyor.

Google Haritalar uygulaması işlevsellik kazanmaya devam ediyor. Firma geçenlerde uygulama için sık sık taksi kullananları sevindirecek yararlı bir özelliği test ettiğini duyurmuştu. Şimdi ise Google, sürücülerin trafik kurallarını ihlal etmelerinin önüne geçmeyi planlıyor. Google Haritalar’ın bu yeni özelliği şu an yalnızca Android sürümler için gelmiş olsa da ilerleyen günlerde iOS için de gelebilir. Bunun yanında Google, “trafik uyarı” sistemini Hindistan başta olmak üzere 40 farklı ülkenin kullanımına sundu. Sürücülerin trafikte genel olarak yaşadığı sorunların başında hızlı gitmekten kaynaklı yaşanılan “hız ihlali” cezaları geliyor. Aşılan hız limitlerinden kaynaklı olarak trafik kazaları yaşanabiliyor. Bu ve bunun gibi pek çok sorunun üstesinden gelmek amacıyla Google, Android platformu için Google Haritalar’ın yeni bir sürümünü kullanıma sundu. Kullanıma sunulan bu özellik ile uygulama size aracınızı hangi hızda sürdüğünüzü gösteriyor. Bu durumda, hız sınırını eğer geçerseniz, sizi hızınızı düşürmek için yönlendirecek, bu sayede ise aşırı hız sınırdan kaynaklanacak sorunların da bir noktada önüne geçilebilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Nasıl yapılır?

Google bu özelliğe Speedometer adı verdi. Bu özelliği kullanmak istiyorsanız, Google Haritalar> Ayarlar> Navigasyon Ayarları> Sürüş Seçenekleri> Speedometer ( hız ölçer) aç/kapat talimatlarını izlemeniz yeterli. Bu özellik maalesef Türkiye’de daha kullanıma sunulmadı. Kullanıma sunulan ülkeler “Avustralya, Brezilya, ABD, Kanada, İngiltere, Hindistan, Meksika, Rusya, Japonya, Andorra, Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İsrail, İtalya, Ürdün, Kuveyt, Letonya, Litvanya, Malta, Fas, Namibya, Hollanda, Norveç, Umman, Polonya, Portekiz, Katar, Romanya, Suudi Arabistan, Sırbistan, Slovakya, Güney Afrika, İspanya ve İsveç” olarak duyuruldu.

Google-haritalar

Google Haritalar Speedometer ile  kişilere nasıl yardımcı oluyor?

Bu özellik size herhangi bir rotada ne kadar hız limitinin olması gerektiği konusunda bilgi veriyor. Sürücüyü hız sınırının içinde sürüp sürmediği konusunda uyarmayı sağlıyor. Bu özellik açıldığında, Google Haritalar’ın sürüş hızı sol tarafta aşağı doğru görünüyor ve hız göstergesi de sürüş yaptığınız hıza göre, renk değiştirerek kırmızıya dönüyor.

İlginizi çekebilir

Google’ın YouTube’a getireceği AR özelliği