reklamı kapat

POPÜLER

Google Maps

Google Maps için müjdelenen “deprem tahmini” özelliği

Google Maps ya da Türkiye’de daha popüler adıyla Google Haritalar, gelecekte çok ama çok önemli bir özellik kazanacak gibi görünüyor. İşte detaylar;

Google Maps servisi çok uzun zamandır hayatımızda bulunuyor. 15. yaşına basan servis, bu bağlamda hem iOS hem de Android tarafında yenilendi. Hem arayüzü güncellenen hem de yeni özellikler kazanan servis, bundan çok daha önemli bir konuyla gündemde bulunuyor. Google’ın ana şirketi Alphabet‘in CEO Sundar Pichai‘ye göre Maps servisi ilerleyen yıllarda deprem, sel ve hortum gibi büyük doğal afetleri için “tahmin modelleri” oluşturabilir hale gelecek. Yapay zeka kullanarak bu tarz doğa olayları daha gerçekleşmeden tahminler oluşturabileceği ve bunları herkesle paylaşır hale getirilmesi hedeflenen Google Maps, bu özellikleri önümüzdeki 3 ila 5 yıl arasında kazanabilir deniyor. Şimdilik bu konuda çok çalışma gerekiyor ancak Pichai “yapay zeka” sistemleri ve geleceği hakkında çok büyük düşünüyor. Sundar Pichai yapay zekanın ve geliştirilen algoritmaların haritaları daha detaylı hale getirme sürecinde de kendilerine inanılmaz büyük kolaylık sağladığını aktarıyor.

Google Maps en son çok ilginç bir “hack” olayı ile gündeme gelmişti

Kısa süre önce ortaya çıktığı kadarıyla servi akıllı telefonlar ile kandırılabiliyor. Bu büyük ses getiren işlemin arkasında “sanatçı” Simon Weckert yer alıyor. 99 farklı akıllı telefonu bir el arabasına yükleyerek Berlin sokaklarında tura çıkan Weckert, bu hamlesiyle Google Maps üstünde sanal trafik yoğunluğu yaratmayı başarmış. Söylendiği kadarıyla Google, haritalar servisindeki trafik yoğunluğunu bölgede bulunan akıllı telefonlar üstünden de değerlendiriyor. İşte adeta bu altyapıyı “hackleyen” Weckert, 99 farklı aktif akılı telefon ile boş sokakları “kırmızı” yani yoğun trafiğe sahip olarak göstermiş.

İlginizi Çekebilir

Çok dikkat çeken bir elektrikli bisiklet