reklamı kapat

POPÜLER

Google Maps hack

Google Maps, 99 akıllı telefon ile hacklendi! [Video]

Google Maps ya da Google Haritalar servisi beklenmedik bir haberle gündemde yer alıyor. Bu haberin arkasında adeta bir “hack” işlemi yer alıyor.

Google Maps servisi hayatımıza büyük kolaylıklar getiriyor. Hemen herkesin aktif olarak kullandığı servis, bu sefer gerçekten ilginç bir konuyla karşımızda bulunuyor. Ortaya çıktığı kadarıyla Maps servisi akıllı telefonlar ile kandırılabiliyor. Bu ilginç işlemin arkasında “sanatçı” Simon Weckert yer alıyor. 99 farklı akıllı telefonu bir el arabasına yükleyerek Berlin sokaklarında tura çıkan Weckert, bu hamlesiyle Google Maps üstünde sanal trafik yoğunluğu yaratmayı başarmış durumda. Söylendiği kadarıyla Google, haritalar servisindeki trafik yoğunluğunu bölgede bulunan akıllı telefonlar üstünden de değerlendiriyor. İşte adeta bu altyapıyı “hackleyen” Weckert, 99 farklı aktif akılı telefon ile boş sokakları “kırmızı” yani yoğun trafiğe sahip olarak göstermeyi başarmış. Bu konuda Google’dan henüz bir açıklama gelmiyor. Ancak sistemin böyle kandırılabiliyor olması pek de iyi görünmüyor. Bu şekilde bazı durumlarda ciddi zararların verilebileceği aktarılıyor. Bu boşluktan yararlanan kişilerin Google Maps üstünden ciddi trafik kargaşaları yaratabileceği, belirli araçların rotalarını da kendilerine göre manipüle edebileceği aktarılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google Maps inanılmaz gelişmiş hale gelmiş durumda

Maps servisi, en son duyduğumuz kadarıyla bünyesinde 16 milyon kilometreden fazla Street View görüntüsü barındırıyor. Firma ayrıca tüm Dünya’yı karşınıza getiren Google Earth hakkında da önemli bir bilgi veriyor. Söylendiği kadarıyla Google Earth şu an 57,9 milyon kilometrekare yüksek çözünürlük uydu görüntüsü barındırıyor. Bunun tüm yaşam alanlarının yüzde 98’i anlamına geldiği aktarılıyor ve bu rakam gerçekten inanılmaz görünüyor.