reklamı kapat

POPÜLER

Google Maps
Google Maps

Google Maps için sunulan faydalı yeni özellik

Google Maps ya da Türkiye’de bilinen adıyla Google Haritalar, önemli bir özellik daha kazandı. Buna özellikle turistler sevinecek.

Geçtiğimiz ay 15. yaşına basan Google Maps, şimdilik Android tarafında ve kısıtlı bir kitle için menü tarama özelliği kazandı.  I/O 2019 kapsamında bu özellik Google Lens’e eklenmiş ve genel olarak beğenilmişti. İşte bu altyapı Google Lens üstünden artık Maps bünyesinde de kullanılabilir hale geldi. Direkt olarak uygulama içinde çalışan özellik, kişilerin restoran menülerini kamera ile taramasına ve menüdeki en popüler yemekleri / içecekleri kolaylıkla tespit etmesine imkan tanıyor. Yukarıda da dediğimiz gibi özellikle turistler için güzel duran bu imkan, yapay zeka ile gösterilen menüyü istediğiniz dile çevirme imkanını da sunuyor. Kullanıcı tabanlı olarak mekandan mekana içeriği değişen altyapı, genel olarak oldukça güzel görünüyor.

Google Maps
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google Maps için ileride çok hayati bir özellik de sunulacak

Google’ın ana şirketi Alphabet‘in CEO Sundar Pichai‘nin yaptığı açıklamaya göre Maps servisi ilerleyen yıllarda deprem, sel ve hortum gibi büyük doğal afetler için “tahmin modelleri” oluşturabilir hale gelecek. Yapay zeka kullanarak bu tarz doğa olayları daha gerçekleşmeden tahminler oluşturabileceği ve bunları herkesle paylaşır hale getirilmesi hedeflenen Maps, bu özellikleri önümüzdeki 3 ila 5 yıl arasında kazanabilir deniyor. Şimdilik bu konuda çok çalışma gerekiyor ancak Pichai “yapay zeka” sistemleri ve geleceği hakkında çok büyük düşünüyor.

İlginizi Çekebilir

Çok dikkat çeken bir elektrikli bisiklet