reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen I.D. R

Volkswagen I.D. R 20 yıl sonra gelen başarıyı tazeledi; işte o efsane tur [Video]

Tamamen elektrikli pist otomobili Volkswagen I.D. R, Goodwood rekorunu bir kez daha kırmayı başardı. Rekor iyice aşağıya indi.

2019 Goodwood Hız Festivali kapsamında geçtiğimiz gün tura çıkan Romain Dumas kontrolündeki Volkswagen I.D. R, elde ettiği 41.18‘lik derecesi ile 20 yıllık tur rekorunu kırmayı başarmıştı. Daha önceki rekor 1999 yılında McLaren-Mercedes MP4/13 Formula 1 aracıyla attığı 41.6’lık turla Nick Heidfeld‘da yer alıyordu. Bu rekoru az bir farkla geride bırakan Volkswagen, bunu yeterli bulmamış gibi görünüyor. Kısa süre önce bir kez daha yola çıkan I.D. R, yine nefes kesen bir performans ve tur ile derecesini 39.90 seviyesine kadar indirmeyi başardı. Araç geçtiğimiz yıl 1.86 km’lik Goodwood turunda 43.86 derecesini elde etmeyi başarabilmişti. Bu süreci attığı son tur ile ciddi şekilde geliştiren araç, gerçekten alanında sınırları zorluyor. Son deneme turunu direkt olarak sayfanını üstündeki video aracılığıyla izleyebilirsiniz.

Volkswagen I.D. R
Volkswagen I.D. R
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volkswagen I.D. R teknik olarak nefes kesiyor

Toplam ağırlığı 1.100 kilogramın da altında olan araç, tam 680 beygir güç ve 650 Nm tork üretiyor. 43 kWh’lik bir bataryayı bünyesinde barındıran araç, saatte 100 kilometre hıza sadece 2,25 saniyede çıkıyor. Dört tekerlekten çekiş sistemine sahip olan araç, aerodinamik sistemini Porsche’den ödünç alıyor. Tam anlamıyla bir performans canavarı sayılan otomobil, bakalım bir sonraki rekorunu tam olarak nerede elde edecek?