reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen I.D. R Pikes Peak

Tamamen elektrikli Volkswagen I.D. R’ın tarihi “Pikes Peak” rekorundan nefes kesen video [İzle]

Tamamen elektrikli pist otomobili Volkswagen I.D. R, geçtiğimiz ay efsane Pikes Peak‘in tüm zamanlar rekorunu kırmıştı. Bu rekor sürüş için yeni bir video daha yayımlandı.

Volkswagen haklı olarak kırılan rekordan gurur duyuyor ve gündemde tutmaya devam ediyor. İşte yeni yayımlanan video da bunun için. Diğer videolardan farkı olarak tüm sürüşü kapsayan video, hem kokpit içi hem de diğer kamera açılarını karşımıza getiriyor. Özellikle kokpit kamerası çok dikkat çekerken, bu sayede nefes kesici tura eşlik edilebiliyor. Bildiğiniz gibi zorlu etabı 7:57.148 dakikalık zamanla tamamlayan elektrikli araç, performansıyla kendisine hayran bırakıyor. Denemede Fransız sürücü Romain Dumas tarafından kullanılan otomobil, bu etkinliğe özel olarak tasarlanmış. Elde ettiği zamandan çok memnun olan Dumas, Sebastien Loeb’nin Peugeot yarış otomobiliyle yakaladığı 8:13:878 dakikalık rekorunu da ciddi şekilde geride bırakmış durumda. 156 virajıyla dikkat çeken Pikes Peak yarışında, yaklaşık 20 kilometre uzunluğunda bir tırmanış yapılıyor. Pikes Peak dünyanın en korkutucu pistleri arasında başı çekiyor ve herkes buranın rekoruna gözünü dikiyor. Bunun yakın zamanda başkasına geçmesi de pek beklenmiyor. Volkswagen I.D. R’ın Goodwood festivalinde de 2018’in en hızı aracı olduğunu belirtmekte fayda var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volkswagen I.D. R Pikes Peak

Volkswagen I.D. R’ın teknik detaylara tekrardan bakarsak

Toplam ağırlığı 1.100 kilogramın da altında olan araç, 680 beygir güç ve 650 Nm tork üretiyor. 43 kWh’lik bir bataryayı bünyesinde barındıran araç, saatte 100 kilometre hıza sadece 2,25 saniyede çıkıyor. Dört tekerlekten çekiş sistemine sahip olan araç, aerodinamik sistemini Porsche’den ödünç alıyor. Tam anlamıyla bir performans canavarı sayılan otomobil, geleceğin çok daha hızlı olacağını gözler önüne seriyor. Elektriğin kesintisiz hızlanması, artık “petrol head” denilen kişileri bile kendisine çekiyor.