reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen I.D. R pikes peak

Elektrikli Volkswagen I.D. R’ın “Pikes Peak” rekorunu bir de helikopter kamerasıyla izleyin [Video]

Volkswagen’in geliştirdiği tamamen elektrikli pist otomobili I.D. R, hatırlarsınız geçtiğimiz haftalarda efsane Pikes Peak‘in rekorunu kırmıştı. İşte bu rekor sürüşünün helikopterden çekilmiş videosu yayımlandı.

Volkswagen’in geliştirdiği elektrikli yarış aracı I.D. R, Pikes Peak International Hill Climb yarışında kırdığı rekoruyla gündemde inmiyor. Zorlu etabı 7:57.148 dakikalık zamanla tamamlayan elektrikli araç, performansıyla kendisine hayran bırakıyor. Romain Dumas isimli Fransız sürücü tarafından kullanılan otomobil için yeni bir video daha yayımlandı. Yeni video ile aracın rekor sürüşüne helikopterden bakıyoruz. Helikopter ve kameranın zaman zaman karenin içerisinde tutmakta zorladığı araç, teknoloji ve insan ortaklığının en üst noktalarından birisini oluşturuyor. Elde ettiği zamanla büyük bir başarı yakalayan Dumas, 2013 yılında Sebastien Loeb’nin Peugeot yarış otomobiliyle yakaladığı 8:13:878 dakikalık başarısını da ciddi şekilde geride bırakıyor. 156 virajıyla dikkat çeken Pikes Peak yarışında, yaklaşık 20 kilometre uzunluğunda bir tırmanış yapılıyor. Bu tırmanış helikopter kamerasıyla havadan çok daha iyi şekilde anlaşılıyor. Bu üst açı ayrıca uçurumlu virajları da gözler önüne seriyor. Pikes Peak dünyanın en korkutucu pistleri arasında başı çekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Volkswagen I.D. R pikes peak
Volkswagen I.D. R pikes peak
Volkswagen I.D. R pikes peak
Volkswagen I.D. R pikes peak

Volkswagen I.D. R’ın teknik detaylara bakarsak

Toplam ağırlığı 1.100 kilogramın da altında olan araç, 680 beygir güç ve 650 Nm tork üretiyor.  43 kWh’lik bir bataryayı bünyesinde barındıran araç, saatte 100 kilometre hıza sadece 2,25 saniyede çıkıyor. Dört tekerlekten çekiş sistemine sahip olan araç, aerodinamik sistemini Porsche’den ödünç alıyor. Tam anlamıyla bir performans canavarı sayılan otomobil, geleceğin çok daha hızlı olacağını gözler önüne seriyor.