reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen
Volkswagen

Volkswagen’in elektrikli yarış otomobili rekor kırdı

Volkswagen’in geliştirdiği elektrikli pist otomobili I.D. R, büyük bir başarıya imza attı. Romain Dumas isimli Fransız sürücü tarafından kullanılan otomobil, Pikes Peak International Hill Climb yarışında yeni bir rekor kırdı.

Etkinliğin resmi zamanlama panosuna göre otomobil Pikes Peak yarışlarında tüm zamanların rekorunu alt üst etti. 7:57.148 dakikalık zamanla büyük bir başarı yakalayan Dumas, 2013 yılında Sebastien Loeb’nin Peugeot yarış otomobiliyle yakaladığı 8:13:878 dakikalık başarısını geride bıraktığını söyleyelim. 156 virajıyla dikkat çeken Pikes Peak yarışının yaklaşık 20 kilometre uzunluğunda bir tırmanış olduğunu belirtelim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volkswagen I.D. R ne gibi özellikler vadediyor?

Toplam ağırlığı 1.100 kilogramın da altında olan pist aracı 680 beygir güç ve 650 Nm tork üretiyor.  43 kWh’lik bir bataryayı bünyesinde barındıran araç saatte 100 kilometre hıza 2,25 saniyede çıkıyor. Volkswagen’in gelecekteki elektrikli otomobilleri hakkında otomobil tutkunlarına sinyal veren sıfır emisyonlu aracın Toyota’nın elinde bulunan 8 dakika 57.118 saniyelik süreyide geride bıraktığını belirtmekte yarar var. Dört tekerlekten çekiş sistemine sahip olan araç aerodinamik sistemini Porsche’den ödünç aldığını söyleyelim.

İlginizi çekebilir

2019 Volkswagen Touareg sürüşü