reklamı kapat

POPÜLER

Rekor için şarja takılacak Volkswagen I.D. R, Formula 1 araçlarına taş çıkartan özellikleriyle karşımızda

23 Nisan 2018

Pikes Peak’ta rekor elde etmek için hazırlanan Volkswagen I.D. R, yarışa kısa bir süre kala önemli teknik özellikleriyle birlikte tanıtıldı.

Volkswagen’in bir süredir kademeli olarak hazırlıklarını tamamladığı Pikes Peak yarışı için artık son virajı alıyoruz. I.D. R adını verdiği elektrik modeliyle 1987‘nin ardından ilk kez tekrar çıkacağı rota öncesinde merak edilen teknik değerler de nihayet kendisini gösterdi. Starta iki ay kala resmi tanıtımı gerçekleştirilen modeliyle Formula 1 düzeyinde bir performans yakalamayı başaran Volkswagen yarış departmanı ekibi, rekorun geleceğine fazlasıyla inanmış durumda. Dört tekerlekten çekişli altyapıyla gücünü yere aktaracak olan I.D. R, 0’dan 100’e sadece 2,25 saniyede erişerek son derece patlayıcı ivmelenme ile teker çevirecek.

Son iki adım

Fransa’nın Ales kentinde düzenlenen özel bir etkinlikte tüm dünyanın karşısına çıkan Volkwagen I.D. “Bulutlara yarış” etabında bolca güç ve tork değerleriyle şansını deneyecek. Toplam ağırlığı 1.100 kilogramın da altında olan araca 680 beygir güç ve 650 Nm tork kombinasyonu üreten bir ünite dahil eden Volkswagen mühendisleri, 2,25 saniyelik ivmelenme değerini de buna borçlu. Deniz seviyesinden 2.800 metre yükseklikte gerçekleştirilecek olan bu deneme için haziran ayını bekleyen Volkswagen, Toyota’nın elinde bulunan 8 dakika 57.118 saniyelik süreyi tarihe gömmeye çalışacak.