reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Model 3

Tesla Model 3 ile “sürücüsüz” kırılmasıyla şaşırtan menzil rekoru [Video]

Tesla‘nın geleceği için en çok önem arz eden aracı Model 3, bugün ilginç bir rekor haberiyle çıktı karşımızda. Gözde otomobil ile sürücüsüz menzil rekoru kırıldı.

Elektrikli otomobiller ile menzil denemelerini özellikle Tesla sahipleri oldukça seviyor. Aracın ne kadar verimli olabileceğini gösteren bu rekorlar, gündelik kullanımı yansıtmıyor. Ancak yine de zor durumlarda aracın neler yapabildiği gözler önüne serilebiliyor. İşte bunlardan bir tanesi daha gerçekleştirildi. Araç kiralama firması “nextmove” tarafından yapılan denemede, pilleri dolu Model 3 ile tam 1.001 km yol yapıldı. Bazı benzerlerinden farklı olarak bu deneme yolda değil DEKRA test alanında yapıldı. Ayrıca deneme sırasında Model 3 içerisinde kimse yer almıyordu. Bir manken ile otomatik pilotu kandırarak daha önceki 975 km’lik rekoru egale eden şirket, bundan oldukça gurur duyuyor. Aracın bu mesafeyi 36 km/s hız ile 28 saatlik bir yolcukla elde ettiği söyleniyor. Ayrıca aracın 100 km’de sadece 7 kWh enerji harcadığı belirtiliyor. Bu şirketin daha önce Model S 100D ile 1.128 km yol yaptığı da açıklanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla Model 3

Gözde otomobil Tesla Model 3

Tasarımı oldukça beğenilen Model 3, 0’dan 100 km/s hıza 5.5 saniye seviyesinde çıkıyor. Model S ve Model X’den farklı olarak kokpitinde yatay konumlandırılmış 15 inç ekran taşıyan otomobil, beş kişiyi rahatlıkla taşıyabiliyor. Şirketin gelişmiş otomatik pilot özelliğine de sahip olan Model 3, sadeleştirilmiş iç mekanıyla çok iyi bir görüş açısı veriyor. Aracın ayrıca artık dört çeker ve performans paketleri de elde ediliyor.