reklamı kapat

POPÜLER

Android mağazası ilk kez App Store’u geride bırakıyor

Android’in mağazasında yer alan uygulama sayısı her ne kadar App Store’dan fazla olsa da her yıl App Store’un gelirleri önde oluyor. Fakat yapılan analizlere bakılırsa bu yıl durum farklı olacak.

Uygulama platformlarının analizini yapan App Annie isimli şirketin belirttiğine göre bu yıl uygulama mağazaları arasında bir ilk yaşanıyor. Android’in mağazası ilk kez App Store’u gelir bakımından geride bırakmaya hazırlanıyor. Ancak burada atlanmaması gereken küçük bir detay mevcut. Android mağazasının içerisinde Amazon Appstore ve Samsung Galaxy uygulama mağazası da bulunuyor ve gelirler hesap edilirken 3. parti mağazaların gelirleri de hesaba katılıyor. Android mağazasının geliri 42 milyar dolarken diğer mağazalardan da 36 milyar dolar gelir elde ediliyor. Böylece toplam geliri 78 milyar dolara ulaşıyor ve 60 milyar dolar geliri olan App Store’u geride bırakıyor. Ancak bu mağazalardan gelen geliri yok saydığımızda App Store yine zirveyi bırakmıyor.

Esas merak edilen soru ise Android mağazasının 3. parti mağazalar dahil edilmiş haliyle zirvede ne kadar uzun süre kalabileceği. Zira 3. parti mağazaların başarısı üzerine kurulan bir zirve pek de sağlam olmayacaktır. Android’in mağazasını geliştirmesi ve kaliteli uygulamalarla doldurması, bunu yaparken de geliştiricilere gereken önemi vermesi gerekiyor.

İLGİLİ HABERLER