reklamı kapat

POPÜLER

App store

Apple App Store’a yeni yılın ilk gününde rekor gelir

Apple, App Store için yıl sonu istatistiklerini açıkladı. Görünen o ki kullanıcılar yılbaşında kesenin ağzını açmış. Zira App Store yeni bir satın alma rekoru kırmış durumda.

Uygulama satışlarında yeni yılda bir rekora imza atan Apple, 24-31 Aralık tarihleri arasında platform üzerinden 890 milyon dolarlık uygulama ve uygulama içi satışın yapıldığını açıkladı. Sadece 1 Ocak 2018’de ise kullanıcılar 300 milyon dolar harcama yapmış. Geçtiğimiz yıl bu sayı 240 milyon dolardı. Firma için yeni bir rekor satışın gerçekleştiğini söyleyebiliriz. Böylelikle 24 Aralık’ta başlayan tatil döneminde firmanın uygulama mağazasında 1 milyar doları aşkın harcama yapılmış oluyor. Yeni yılın ilk günü için rekor kırılmış olsa da aynı durumu aralık ayı için söylemek mümkün değil. Aralık 2016 firmanın en iddialı ayı olarak geçmişti. 3 milyar dolarlık gelir elde ettiğini açıklayan firmanın bu seneki geliri onun yanında bir parça sönük kalmış gibi görünüyor.

iOS geliştiricilerine ödenen ücret arttı

Firmanın iOS geliştiricilerine ödediği ücretin 2016’ya kıyasla yüzde 30 arttığı belirtiliyor. Sadece 2017’de iOS geliştiricileri 26,5 milyar dolar kazandı. Aralık ayında bir numaraya ulaşan uygulama ise pek çok kimseyi şaşırtacak cinsten. Yeni artırılmış gerçeklik özellikleriyle Pokemon GO, 21 Aralık’ta uygulama mağazasının 1 numaralı ismi olmayı başardı. 2008’den beri hayatına devam eden App Store’a uygulama geliştiren iOS yazılımcılarının bu zamana kadar 86 milyar dolardan fazla kazandığını not düşelim. Apple’ın resmi açıklamasına buradan ulaşabilirsiniz. Firma tarafından seçilen “2017’nin En İyileri” listesini de buradan inceleyebilirsiniz.