reklamı kapat

POPÜLER

Apple AR

Apple AR / VR başlık pazardaki en iyi kullanıcı deneyimini sunabilir

Apple AR / VR başlık modeli bir kez daha gündemde. Bu sefer ürün ile alakalı kullanıcı deneyimi özelinde bilgiler var.

Apple’ın uzun zamandır gündemde olan ilk AR yani artırılmış gerçeklik başlığı 2022’nin sonunda gelecek ve kaynaklar haklıysa Mac seviyesi performans sunacak. Söylendiği kadarıyla üründe birden fazla işlemci olacak ve bir işlemci yüksek performanslı işleri, diğeri ise düşük performans gerektiren işlemleri yerine getirecek.

AR yanında üst seviye VR yani sanal gerçeklik deneyimi sunacağını da aktarılan 300 – 400 gram ağırlığındaki ürün, analist Ming-Chi Kuo’ya göre özellikle el ve obje algılama konusunda çok iyi olacak.

Bunun için dört farklı üç boyutlu sensör modülü kullanacak ve burada pazarın en iyi donanımlarını tercih edecek bilgisi verilen Apple, ürün ile gerçek ile sanal etkileşimini ciddi şekilde ileriye taşıyacak izlenimi oluşturuyor.

Aktarıldığı kadarıyla ürün ilk olarak kişilerin ellerini tam olarak algılayabilecek. Burada el hareketleri de net olarak belirlenecek, kişi elini kapatırsa dahi sistem bunu belirleyecek. Bu sayede kişinin bir dijital balonu elinin içine alabileceği, daha sonra bu balonu elini açarak havaya bırakabileceği aktarılıyor.

Kuo’ya göre, başlığın yetenekleri arasında hareket kontrolü, nesne algılama, göz izleme, iris tanıma, ses kontrolü, cilt algılama, ifade algılama ve ortam algılama gibi birçok kağıt üzerinde iddialı detay öne çıkıyor.

Apple pazarın en iyi AR deneyimini sunmaya hazırlanıyor gibi görünüyor ancak bunu görmek için daha uzun süre beklememiz gerekiyor. Bu arada ürün çıktıktan sonra da çoğu kişi bu deneyimi yaşayamayacak. Çünkü iddialara göre bu gelişmiş altyapının sonucu oldukça yüksek fiyat olacak.

Apple VR / AR başlık için odak noktalar şunlar olacak

Ürün hakkında hatırlarsınız sağlam kaynaklardan Mark Gurman da konuştu. Gurman’a göre model spesifik olarak oyun, media tüketimi ve iletişime odaklanacak. Burada en çok oyun tarafının öne çıkacağı aktarılıyor.

Çünkü modelde çok güçlü işlemci ya da işlemciler var, bu işlemci ya da işlemcileri bir fan soğutuyor ve başlığın kendisinde özel bir uygulama marketi (Apple’a Watch’ın olduğu gibi başlığa özel App Store) bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ayrıca üründe göz alıcı bir ekran da bulunuyor. Bu açıdan bu ekrana özel VR temelli yüksek kaliteli içeriklerin üretileceği ve paylaşılacağı da düşünülüyor. Apple’ın medya dünyası ile bağlantısı çok güçlü ve yüksek ihtimalle inanılmaz içerikler daha şimdiden planlanıyor.

Ayrıca metaverse özelinde Apple’ın başlığı iletişim ve video görüşme özelinde bir gelecek gösterimi yapmak için de kullanacağı iddia ediliyor. Apple başlığa özel olarak yeni nesil FaceTime ile uzaktan görüşme tarafında kendi ekosistemi içinde yeni bir dönem başlatabilir.

Not: Görsel temsilidir.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi telefonlarını böyle detaylı şekilde test ediyor