reklamı kapat

POPÜLER

Twitter

Twitter, bu yıl Türkiye’de en çok konuşulan isimleri ve fazlasını açıkladı

Haber alma konusundaki ana merkez Twitter, 2021’in Türkiye’de en çok konuşulan isimlerini, hashtag’lerini ve tweetlerini açıkladı.

Firma tarafından yapılan resmi paylaşımda şunlara yer verildi: “Dünyanın dört bir yanından milyonlarca insanı bir araya getiren Twitter, 2021 yılında Türkiye’de de insanların sohbet ve etkileşim için buluşma noktası haline gelirken, sağlıktan siyasete, müzikten spora gündemin nabzını tutmayı başardı. İnsanlar dünyada neler olup bittiğini görmek için Twitter’daydı ve Twitter’ı fikir alışverişinde bulunmak ve birbirlerini desteklemek için kullandı.”

Açıklanan rakamlara göre Türkiye’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Twitter’da en çok konuşulan ve Tweetlerde en çok bahsedilen isim oldu. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı izledi. Geçen yıla göre pandemi önlemleri hafiflese ve pandemi geçen yılki gibi gündemin ilk maddesi olmasa da, Koca’nın tweetleri yine de büyük ilgi gördü.

Yine aynı açıklamaya göre eski Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da özellikle pandemi döneminde okulların kapatılıp yeniden açılmasının etkisiyle bu yıl da en çok konuşulan isimler arasında yer aldı. İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, en çok konuşulan isimler arasında yedinci sırada yer aldı.

Twitter’da en çok konuşulan isimlere baktığımızda futbol dünyasından iki isim ilk 20’de kendine yer buldu. Fenerbahçeli Mesut Özil listede 14. sırada, Galatasaray’ın teknik direktörü Fatih Terim ise 17. sırada yer aldı. Şirket, en çok etkileşim alan hesaplar arasında ilk 5’te sadece Fenerbahçe’nin @Fenerbahçe hesabını gördüklerini açıkladı.

2021 yılında Türkiye’de en çok Retweetlenen Tweetlere baktığımızda spor ve futbolun ezici üstünlüğü dikkat çekti. İlk 20 listesinde, 14 tweet, futboldan ve üç büyük takımdan tweetlerdi. Mesut Özil’in Fenerbahçe’ye gelişini müjdeleyen tweet birinci, Beşiktaş’ın şampiyonluk tweeti ikinci sırada yer aldı. Spor kulüplerinin önemli günlere ve sosyal konulara ilişkin Tweetleri de yoğun bir şekilde retweetlendi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Twitter, 2021’de de inanılmaz bir akışa ev sahipliği yaptı

Twitter’a göre olimpiyatlarda genç sporcularımız ve özellikle kadın sporcularımız Türkiye’ye gururlu anlar yaşattı. En çok beğeni alan Tweetlere baktığımızda ilk sıralarda yer alan isimlerden biri de boksör Buse Naz Çakıroğlu’nun yarı finale çıkma sevincini paylaştığı tweet’i oldu. Ayrıca Mete Gazoz’un altın madalya gururunu Türk halkıyla paylaştığı tweet de büyük ilgi çekti.

2021’de her şey çok güzel değil. Türkiye’de 2021 yılının en üzücü gelişmelerinden biri, özellikle Türkiye’nin güney bölgelerini ve tatil beldelerini etkisi altına alan orman yangınları oldu. Özellikle Twitter’da en çok kullanılan hashtagler arasında #manavgatyaniyor ve #marmarisyaniyor hashtagleri yer aldı. Bu dönemde Twitter, yardım etmek isteyenlerin sosyal medyadaki iletişim ve dayanışma yeri haline geldi.

Twitter’a Kore popunun yaşayan efsanelerinin artık Twitter ile ilgili listelerde üst sıralarda yer alması şaşırtıcı değil. Bu yıl Twitter’da en çok konuşulan ve etkileşimde bulunulan isimlerden bazıları Koreli pop grupları ve şarkıcılar oldu. Bunların başında Türkiye’de çok sadık bir hayran kitlesine sahip olan Güney Koreli pop müzik grubu BTS geliyor. BTS listede 5. sırada yer alırken, başka bir K-pop grubu EXO da listede ilk 20’de yerini aldı.

Hepsine ek olarak Survivor, son yıllarda olduğu gibi Twitter sohbetlerinin de gündem maddelerinden biriydi. #Survivor2021 en çok kullanılan hashtag’ler arasında ikinci sırada yer aldı. Tweetlerde en çok like yani beğeni alan yıldızı Mesut Özil oldu. Özil’in tweetleri çok büyük sayıda beğeni aldı.

İlginizi Çekebilir

Epic Games tarafından gösterilen göz alıcı sistem