reklamı kapat

POPÜLER

Twitter Spaces

2020’de Türkiye Twitter içerisinde en çok bunları konuştu

Sosyal medyanın merkezinde yer alan Twitter, Türkiye özelinde 2020 özetini paylaştı. Bu Yıl Türkiye Twitter’da en çok bunları konuştu;

Yapılan açıklamaya göre Twitter, geçtiğimiz yıllarda da olduğu gibi yine Türkiye’de hem en önemli haber alma kaynaklarından biri oldu hem de bir araya gelme, fikir alışverişi yapma ve dayanışma çağrılarını gerçekleştirme ortamı olarak öne çıktı. Açıklanan rakamlara göreyse Türkiye’de Twitter’ın 2020 sohbetlerinde en çok adı geçen isim Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca oldu. Sağlık bakanı 4 milyonun üstünde yeni takipçiyle takipçi sayısı en çok artan kişi de oldu. Sağlık Bakanı’nın 16 Mart’ta attığı ve Taner Ölmez’in oynadığı kamu spotunu içeren tweeti de en çok Retweet edilen Tweet oldu. Eğitim Bakanı da Ziya Selçuk, özellikle okulların pandemiden kapanma ve açılma dönemlerinin de etkisiyle çok konuşulan isimlerden oldu.

ABD’de seçimleri kaybeden Donald Trump da Türkiye’de de en çok konuşulan isimler arasındaydı. Listenin üçüncü sırasında ise açıklandığı kadarıyla sürpriz bir isim yer aldı. Türkiye’de de hatırı sayılır bir hayran kitlesine sahip olan Güney Koreli pop müzik grubu BTS. Ayrıca listede ilk 15 arasında Kore popunun popüler isimleri olan BTS’nin üyeleri ve EXO’nun da olması dikkat çekti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Twitter bir numaralı haber alma kaynağımız konumunda yer alıyor

Türkiye’de en çok kullanılan hashtag’lere bakıldığında ikinci sırada depremlerin yer aldığı görülüyor. Bu listede birinci sırada #survivor2020 hashtag’i yer alırken, pandemiyle ilgili özellikle #evdekal hashtag’i de çok sık kullanıldı. Haluk Levent geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Twitter’in gündemini belirleyen isimlerden oldu. AHBAP topluluğu ile birlikte önemli yardım ve dayanışma çalışmaları gerçekleştiren Haluk Levent, bu yıl Twitter’da 1 milyonun üstünde takipçi sayısı artan isimlerden biri oldu.

Twitter’ın yıl sonu verilerine göre Türkiye’de yılın en çok konuşulan futbol takımı Beşiktaş oldu. Sıralamada Beşiktaş’ı Galatasaray ve Fenerbahçe takip etti. Türkiye’de Barcelona en çok konuşulan yabancı takım olurken, dünyada ise en çok konuşulan takım Brezilya’nın dev takımı Flamengo oldu.

Verilere göre, Beşiktaş JK en çok etkileşim alan hesap oldu. Beşiktaş ile ilgili 10 milyonun üstünde Tweet atıldı. Geçen yılın Süper Lig şampiyonu Medipol Başakşehir de en çok Tweet atılan 4. kulüp oldu. Fenerbahçe ise 867 bin yeni takipçiyle 2020’de en çok takipçi kazanan kulüp oldu.

Basketbolda Türkiye’de en çok konuşulan takım NBA şampiyonu Los Angeles Lakers olurken, Renault Formula 1 takımı da motor sporlarında Twitter’da hakkında en çok sohbet edilen yarış takımı oldu. Fatih Terim’in 24 Ocak tarihinde attığı Tweet, Türkiye’de 2020’de en çok Retweet edilen Tweet’ler arasında 7. Sırada yer aldı.

Fatih Terim, yıl boyunca COVID hastalığına yakalanan isimlerden oldu. 2020’de birçok diğer spor insanı da bu hastalıkla boğuşurken, hem testlerinin pozitif çıkması hem de iyileşmelerine dair tweetler gündemde yer aldı. Bunlardan biri de Fatih Terim’in tweet’i oldu. 2020’de Twitter’da en çok konuşulan sporcu ise maalesef hayatını kaybeden Kobe Bryant oldu.

İlginizi Çekebilir

1.600 km menzil sunan özel elektrikli otomobil