reklamı kapat

POPÜLER

PC satışları son yılların en düşük seviyesinde

Mobil cihazların yaygınlaşmasıyla birlikte iyiden iyiye popülerliğini yitiren PC’ler, satış konusunda da darbe üstüne darbe yiyor. Araştırmalara göre, PC satışları son 6 yılın en düşük seviyesinde.

Araştırma şirketleri IDC ve Gartner‘ın analizlerine göre, PC satışları 2015’in henüz ilk çeyreğinde yüzde 6 ila 7 arasında bir düşüş kaydetmiş durumda. Üreticiler bu süre zarfında yalnızca 68,5 milyon adet PC satmayı başardı. Bu da 2009’dan bu yana satışların en düşük seviyesine indiği anlamına geliyor. Düşüşe sebep olan en önemli unsur ise emekliye ayrılan Windows XP.

8 Nisan 2014 tarihinde Microsoft tarafından artık resmi güncelleme yayınlanmayacağı açıklanan Windows XP, satışlara en büyük darbeyi vurmuş durumda. Nitekim XP, Windows 7’den sonra hala en çok kullanıcıya ve en büyük pazar payına sahip işletim sistemi konumunda.

Satışlarda yaşanan gerilemeye rağmen Lenovo ve Asus pazarda hala “iş yapan” isimler olarak öne çıkıyor. Ancak Acer ve Dell için aynı şeyi söylemek pek mümkün değil. Öte yandan Windows 10 ile birlikte satışların yeniden canlanması bekleniyor.

İLGİLİ HABERLER