reklamı kapat

POPÜLER

Windows XP

Windows 8 emekliye ayrılan XP’nin bile gerisinde

Microsoft’un 2012 yılında büyük umutlarla çıkardığı, bambaşka bir arayüz ve kullanıcı deneyimi sunduğu Windows 8, bunca yıl sonra bile beklenen ilgiyi görebilmiş değil. Birinciliği hala kaptırmayan Windows 7 bir yana, emekliye ayrılan XP bile hala Windows 8’den daha çok kullanıcıya sahip.

Hatırlayacağınız üzere 8 Nisan 2014 tarihinde Microsoft, Windows XP için artık güncelleme yayınlamayacağını açıklamıştı. Bu haberle birlikte bir anlamda resmi emeklilik günleri başlayan XP için hiçbir şey bitmişe benzemiyor. Zira emektar işletim sistemi, Windows 7’den sonra en fazla kullanıcıya sahip ikinci sürüm konumunda. Rakamlarla konuşmak gerekirse; NetMarketShare’in yayınladığı rapora göre, Windows 8 ve 8.1 toplamda yüzde 14 pazar payına sahipken, Windows XP’nin oranı yüzde 16,9. Windows 7’nin pazar payı ise yüzde 58.

screenshot-161
Bu XP’nin mi başarası yoksa yeni sürümlerin mi başarısızlığı bilemeyiz ancak ortaya çıkan rakamlar şüphesiz Microsoft’u fazlasıyla üzmüştür. Windows 10 öncesi gelen bu haber, Microsoft için yeni sürüme yeterli sayıda kullanıcı kazandıramama endişelerini de beraberinde getiriyor.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Windows 8 emekliye ayrılan XP’nin bile gerisinde” için 4 cevap

 1. Cuneyt Karaca dedi ki:

  Çok Normal , uzun süre kullanılan bir işletim sistemi olması haricinde artık destegide yok . Mİcrosoft tarafından önemsenmiyor. Lİsans sıkıntısı yok.
  biz bile halen Muhasebede kullanıyoruz 🙂

 2. Selçuk Erdoğan dedi ki:

  Şu win7 propagandasını anlamıyorum. Bu kadar kaynak kullanan bir OS daha yoktur. Güncel bi bilgisayar 2 saat açık kalsın tamam. Hareket edemez hale geliyo. win8’i ilk çıktığı günden beri kullanıyorum. Bence arayüz yönetimi dışında 10 numara. win 10 ile birlikte arayüz sorunu da giderilirse sıkıntı kalmaz.

 3. Eldeki eski notebooklara bile windows 8.1 kurulduğunda win 7 ye göre çok ciddi performans ve stabilizasyon farkı görülüyor. İnsanları soğutan şey, başlat menüsünün Metro teması oldu. O zamandan beri uzak duruyorlar.

 4. Oğuz Bahadır Bozkurt dedi ki:

  Aslında win7’den sonra win8 gibi kötü bir devam getirilmiş. Win8’den fazla bisey beklenmemeli. Win7 harika.