reklamı kapat

POPÜLER

2013’ün en çok satan tableti iPad oldu

Bir önceki yıla kıyasla pazar payında ciddi bir düşüş olmasına rağmen Apple‘ın iPad‘i geçtiğimiz yılın en çok satan tableti oldu. Apple, kendisini izleyen dört markadan daha fazla tablet satmayı başarmanın yanında pazar payında da yüzde 36’yla liderliğini korudu. Apple’ın pazardaki en büyük takipçisi ise yüzde 19,1’lik payla Samsung oldu.


Gartner’ın açıkladığı veriler, Apple’ın pazarda kan kaybetmesine rağmen toplam satışlarını 61,4 milyon adetten 70,4 milyona çıkardığını da gösteriyor. En dişli rakibi Samsung’un ise patlama yaptığını söylemek yanlış olmaz. Bir önceki yıl yüzde 7,4 pazar payı ve 8,5 milyon adetlik satışa sahip olan firma, 2013’te pazar payını yüzde 36’ya, tablet satışını ise 37 milyon adede yükseltmeyi başardı. Pazarlamanın başarısını gösteren atağıyla Samsung, tablet satışlarını dört kattan daha fazla artırmış oldu. Listede Apple ve Samsung’u sırasıyla Asus, Amerika’da büyük bir satış başarısına sahip olan Amazon ve Lenovo izliyor.

Gartner’ın raporuna göre küresel pazarda tablet satışları yüzde 68’lik bir artış gösterdi. Android’in pazardaki payı ise yüzde 62 oldu. Bir önceki yıla göre yüzde 127’lik artış gösteren Android, işletim sistemi tarafında lider.

YORUMLAR