reklamı kapat

POPÜLER

Intel Core i9-10900K

İlk 7 nm Intel işlemciler adeta hayal oldu, büyük erteleme geldi

İşlemci devi Intel, 7 nm üretime bir türlü geçemiyor. Şimdi gelen son bilgiler ise bu sürecin çok ama çok uzayacağını gösteriyor.

Apple, geçtiğimiz ay gelecek bazı Mac bilgisayar modellerinde Intel ya da AMD yerine kendi ARM temelli işlemcilerini kullanacağını açıklamıştı. Apple Silicon adı verilen işlemciler ile yeni bir dönem başlatan firma, bu adımı esas olarak Intel ile geçmişte yaşadığı bazı sorunlar nedeniyle attı denilmişti. Hatırlamak adına eski bir Intel mühendisine göre Apple, özellikle firmanın “sorunlu olarak aktarılan” Skylake işlemcileriyle geçmişte ciddi sorunlar yaşadı. Bu işlemcilerde büyük hatalar bulan Apple, söylendiği kadarıyla Skylake serisi işlemcilerde Intel kadar hata tespit etmeye başladı ve bu durum da içeriye dönüşe çok büyük etki etti.

Bazı kaynaklar ise Apple’ın kararında Intel’in 7 nm üretim sürecine geçişi bir türlü yapamamış olmasının etkili olduğunu aktarıyor ve ortaya çıkanlara göre Apple bunda haklı da görünüyor. Çünkü Intel ilk 7 nm işlemcilerini 2022 hatta 2023 başına ertelemiş durumda. Bu gerçekten inanılmaz görünüyor. AMD şu an TSMC üzerinden 7 nm işlemci üretiyor ve satıyor. Apple ve Huawei gibi firmalar ise yıl sonunda 5 nm mobil işlemcileri üretime sokuyor. Intel ise halen 14 nm işlemciler ile pazarda yer alıyor. Firmanın işlemcileri buna rağmen yüksek performans sunuyor ancak pil ömrü ve verimlilik konusunda Intel’in işlemcileri PC üreticisi firmaları sınırlıyor, geri plana itiyor. Şirketin 10 nm masaüstü işlemcilerini ise 2021’de satışa sunacağı aktarılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Intel, AMD ile olan rekabetin artık gerisinde kalıyor

Firmanın bir an önce 7 nm süreciye geçiş yapması gerekiyor. Çünkü AMD şimdiden 5 nm üretim planları içerisinde bulunuyor. Elbette bu durum nedeniyle batmayacak işlemci devi, yine de kullanıcı gözünde geri plana düşüyor ve bu da AMD’yi hiç olmadığı kadar öne çıkarıyor. Firmanın yeni nesil Ryzen işlemcileri gerçekten çok yüksek performans veriyor.

Firmanın 16 inç MacBook Pro modeli