reklamı kapat

POPÜLER

Saniyeler içerisinde kan grubunu belirleyebilen devrim niteliğinde teknoloji

Tıbbi müdahale gerektiren durumlarda kişinin kan grubunu bilmek hayati önem taşıyor. Çünkü farklı gruptan bir kan nakli gerçekleştirmek ölümle sonuçlanabiliyor. Herkes kan grubunu bilemediği için hastadan kan almak, bu kanı tahlil için laboratuvara göndermek ve sonuçları beklemekten oluşan uzun bir süreç içerisine girmek gerekiyor. Acil durumlarda her saniye altın değerinde olduğu için bu tahliller büyük bir sorun haline geliyor. Geliştirilen bu özel kan testi ise yalnızca birkaç saniyede kan grubunu öğrenmeyi mümkün hale getirerek önemli bir soruna çözüm buluyor.

Kan grubunu belirleyebilmek için santrifüj adı verilen bir laboratuvar cihazı gerekiyor. İmkanların kısıtlı olduğu bölgelerdeki hastanelerde bu cihaz bulunamayabildiği için kan testi yapmak iyice zorlaşıyor. Geliştirilen bu yeni teknolojinin özellikle bu bölgelerde hayat kurtarıcı olacağı belirtiliyor.

Bir insanın kan grubunu belirlemek için iki unsurdan faydalanılıyor. Bilindiği üzere nadir kan gruplarını saymazsak A, B, AB ve O gibi temel kan grupları bulunuyor. Grupların farklılaşmasını antijen ve antikorlar sağlıyor. Antijenler kırmızı kan hücrelerinin etrafındaki özel bir protein. Antikorlar ise insan vücudun saldırılara karşı ürettiği bir protein. Eğer bir kişi A grubu kana sahipse bu kişide A tipi antijen ve B tipi antikor bulunuyor.

Termometre benzeri cihazın bir tarafında A tipi antikor, diğer tarafında ise B tipi antikor bulunuyor. Tam orta kısma birkaç damla kan damlatıldığında ölçüm gerçekleştiriliyor. Kan tipi A ise A tipi antikor bulunan kısım kahverengiye dönüşüyor. Kişi B grubu kana sahipse bu kez B tipi antikorun rengi kahverengi oluyor. AB kanda her iki taraf da kahverengi olurken O grubunda ise her iki taraf da maviye dönüşüyor.

Yalnızca 30 saniyede ölçüm yapabilmesiyle geleneksel kan ölçüm yöntemlerinden çok daha hızlı sonuç veren cihazın yüzde 99.9 oranda doğru sonuca ulaştığı belirtiliyor. Prototip aşamasında olan ve gelişimi süren teknolojinin ne zaman kullanıma hazır hale geleceği henüz bilinmiyor.